İlgili Projeler

GQ Bar Turkey

GQ Bar Turkey No Architect tarafından tasarlandı.

Doğuş Grubu'na ait D.ream, GQ Bar ile İstanbul'un gece hayatına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Seçkin bir yaşam biçimini oneren GQ Dergisi, Türkiye'de birinci yılını doldururken, derginin Dünya genelinde Moskova'dan sonra açılan 2. barını İstanbul'un lüks restoranlarını barındıran Etiler semtinde hayata geçirdi.

2 kat ve ön terası ile birlikte yaklaşık 750 m2 alanda kurulan, günlük 600 kişilik kapasiteye sahip GQ Bar'ın mimari tasarım anlayışında, içerisinde derginin önerdiği bu yaşam biçiminin hayata geçirildiği anıtsal bir mabet yaratma fikrinden yola çıkılmış ve cephede oluşturulan mimari formun yanında saf beton kullanımı ile bu güçlü duruş vurgulandı. GQ'nun sanki batık bir gemi keşfeder gibi heyecanla bulduğu bu terkedilmiş mabedi tekrar yaşayan bir mekana dönüştürme kurgusu iç mimari tasarımın bütününe yön vermekte.

Günün farklı zaman dilimlerinde birden çok ihtiyacı karşılamak üzere düzenlenen mekan, etkileyici tasarım detayları ile canlı bir organizma gibi dönüşüme uğrayarak kendini farklı durumlara adapte ediyor. Kullanıcı, GQ Bar'da zaman aktıkça sıradan bir öğlen yemeğinden, akşamüstü bir kahve molasına, sonrasında resmi bir akşam yemeğine, oradan da dinamik bir gece kulübüne geçiş yapıyor.

Doğal taş zeminin bar ve DJ kabininin ortasında kalan kısmının alttan aydınlanarak dans pistine dönüşmesi, 2.kattan aşağıya uzanan, istenildiğinde yukarı çekilebilen dev avize etrafına konumlandırılan ışık makinalarıyla çeşitli görsel efektlerin oluşturulması ve galeri boşluğu etrafına yerleştirilmiş LCD ekranlar, VIP katında tavanı açılabilen bar bölümü, altındaki asansör sistemiyle yükseklikleri ayarlanabilen ve tablaları değişebilen yemek/kokteyl masaları gibi tasarım detayları ile GQ Bar şekil değiştirerek aynı konsept içinde farklı bir kimliğe bürünüyor. Dev avize ve DJ kabini dahil mekan genelinde bulunan tüm mobilyalar proje için özel olarak üretildi, özellikle loca bölümündeki yuvarlak masa, işlevsel detayı ile göze çarpıyor. Masanın ortasında buz kovası işlevi görecek, özel tasarlanmış bir hazne bulunmakta. Bu hazneden, masanın sabit ayağına entegre edilmiş su gideri ve haznenin ortasına konumlandırılmış aydınlatma ile tasarım tamamlanıyor.

GQ Bar Türkiye'de mobilyadan mumluklara, saksılardan bahçeye dikmek üzere özellikle erkeklere takdim edilen starliçenin seçilmesine kadar her bir parçaya özenle karar verilerek tek bir dil oluşturuldu. GQ Bar, yaratılan üslubuyla Istanbullunun sosyal yaşamına farklı bir alternatif getiriyor.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Etiler
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
Ana Yüklenici: Yoo Mimarlık
Statik Projesi: SOM Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: Ekim 2012
Proje Bitiş Yılı: Şubat 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 700 m2
Toplam İnşaat Alanı: 700 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Canan Taşcı