Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Fenerbahçe Doğuş Yelken Kulübü Faruk Ilgaz Tesisleri

Fenerbahçe Spor Kulübü'ne ait sosyal tesislerden biri olan Faruk Ilgaz Tesisleri içinde yer alan mevcut yelken kulübünün yenileme projesi Ekiz Tüzer Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Toplam 650m2 alanı olan ve spor kulübünün altyapı ile takım sporcularını yetiştirmek üzere planlanan tesiste lazer ve optimist eğitimleri verilmektedir.

Çok amaçlı eğitim salonu, spor salonu, yemekhane, toplantı odası, antrenör ve yönetici ofislerinin bulunduğu ön yapı, bağımsız erişimli kayıkhane, soyunma odaları ve tamir atölyeleri ile desteklenmiştir. Tesis iskelesinin yelken çıkış noktasında motorların karaya çekilmesi için gerekli çevre düzenlemesi de yapılmıştır.

Projelendirmede kulüp alanında kullanılacak sabit mobilyalar, özel geliştirilen detaylarla başarı belgeleri ve kupalarin sergilenmesi amaciyla tasarlanmıştır. Mekan içinde yer alan hareketli mobilyalar hem sporcu kullanımı hem de kulüp kullanıcısına uygun olabilecek şekilde dayanıklı tekstil ürünlerinden seçilmiştir. Mekanda yaratılmak istenen sıcaklık etkisi seçilen aydınlatma detayları ve ışık rengi ile arttırılmıştır. Bitkilendirme ve diğer aksesuarlarda kulüp ortamını destekleyecek detaylarda seçimler yapılmıştır.

Eğitim alanı olarak tanımlanan bölgelerde planlama olarak çok fonksiyonlu kullanım ve rahatlık esas alınmıştır, bu alanda özel tasarım mobilyalar bu fonksiyonları destekleyecek niteliktedir. Eğitim salonunda hem eğitim hem sosyalleşme olanağı sağlanması için 2 farklı plan kurgusu oluşturulmuştur.

Islak hacimlerde yine iki farklı senaryoya göre ele alınmıştır, kulüp kullanımda özel detaylar ile sıcak bir etki eğitim alanlarında dayanıklılık ve hijyen esas alınmıştır.

Mutfak alanı tüm sporculara ve yönetime hizmet edebilecek boyutta ve detayda kurgulanmıştır, yemek alanı yine çok fonksiyonlu kullanıma uygun olarak detaylandırılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Spor Salonu, Diğer Eğitim Yapıları
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
İşveren: Doğuş GYI
Ana Yüklenici: Yoo Mimarlık
Mekanik Projesi: Ritmik Proje
Elektrik Projesi: Timsan Proje
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 645 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Armağan Ekiz Bayık

Başak Çolakoğlu Tüzer