+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi

Acararch tarafından tasarlanan FNN Sürdürülebilirlik Merkezi; Tekfen İnşaat’ın Adana Ceyhan’daki Makine Bakım Tesisleri (GAT) içinde yer alan, arşiv, müze ve idari ofis işlevlerine hizmet eden bir yapı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Bina, Tekfen İnşaat’ın tüm proje arşivini barındıran bir arşiv bölümü, eski ekipmanlarıyla birlikte hatırası olan görsel malzemelerin sergilendiği bir müze ve ilgili birime ait ofisler, toplantı odaları ve konferans salonunun bulunduğu çok amaçlı bir bina olarak tasarlandı. İçerisinde çelik imalat atölyesinin de yer aldığı proje alanında temel amaç, binanın yapısal sistemini oluşturan çeliği bir tasarım öğesi olarak öne çıkarmaktı.

Bütün mekanları içinde barındıran kütleyi saran çok amaçlı metal perfore kabuk ile bina arasındaki boşluk sürekli değiştirilerek iç bahçeler ve iklimlendirme havuzları gibi ara mekanlar yaratıldı. Kabuk, oldukça yoğun üretim ve bakımın yapıldığı tesis ile bina arasında yeşil bir geçiş alanı oluşturulmasına imkan tanıdı.  Kabuk aynı zamanda binanın doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını engelleyerek iç mekanlara kontrollü ışık alarak bina iklimlendirmesinde de rol oynadı.

Ofis ve sergileme alanları yeşil bir avlu etrafında konumlandırılarak tüm mekanların hem doğayla ilişkili olmaları sağlandı hem de doğal hava sirkülasyonu oluşturuldu. Konferans salonu ve sergi alanının üzeri yeşil çatı olarak tasarlanıp çalışma alanları için yeşil çevre oluşturulmuştur. Bu yeşil çevre davet ve kutlamalar için de kullanılabilecek çok yönlü bir mekân haline getirildi.

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi; peyzaj alanı kullanımları, bitki seçimi, aydınlatma tasarımı ve fotovoltaik panellerle binada kullanılan enerjinin %45’ini üretebilmesiyle LEED Platinum Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Ceyhan, Adana
Proje Tipi: Ofis, Müze
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Tekfen İnşaat
Ana Yüklenici: Yoo Mimarlık
Statik Projesi: İntaç inşaat Mühendislik
Mekanik Projesi: Metasarım Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Zenith Proje Mühendislik
Çelik Projesi: İntaç inşaat Mühendislik
Yangın Tahliye Projesi: YAN-MA-DAN
Fotoğraf: İbrahim Özbunar
Mimari Mesleki Kontrollük: Acararch
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 58.882 m2
Toplam İnşaat Alanı: 1.871 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emre Açar

Yunus Özdemir

Çağrı Helvacıoğlu Aydoğu