Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İthaki Yayınları ve İthaki Edebiyat Akademisi

MAHAL MİMARLIK / Ural'ın İthaki yayınları, İthaki Edebiyat Akademisi Ve İthaki Kafeyi içinde barındıran Kadıköy'de yer alan iç mimari projesidir.

Kadıköy’de bir edebiyat yuvası oluşturulmak amacıyla İthaki Yayınları bünyesinde oluşturulmuş, içerisinde edebiyat akademisi ve kafe barındıran projedir. Edebiyat akademisi kapsamında kurmaca, bilim kurgu, editörlük şiddetsiz iletişim gibi pek çok atölye ve çeşitli edebiyatçılar ile herkese açık söyleşiler düzenlenmektedir. Kafe, yayınevi ve akademiye hizmet etmenin yanı sıra dışarıya da açık olacak şekilde tasarlanmıştır.

Öncesinde beş bağımsız bölüm barındıran bir apartman olan proje öncelikle iki bağımsız (yayınevi ve akademi) bölüme dönüştürülecek şekilde plan çalışmaları yapılmıştır. Binanın eski tesisat ve elektrik sistemi binanın kullanımını karşılayacak şekilde en baştan yenilenmiştir. En üst üç kat yayınevi olarak, -1. Kat ve arkada bulunan bahçe kafe olarak, kalan katlarda bulunan tüm mekanlar akademinin karşılama ve derslikleri olarak tasarlanmıştır.

Binanın dar cephesini kullanıcılara unutturacak renkler ve malzemeler seçilmiştir. Simetrik ve tek düze bir tasarım olmasından kaçınılmıştır. Kullanıcıların motivasyonunu arttıracak ve binanın darlığını hissettirmeyecek şekilde renk çalışmaları yapılmıştır. Kapılar bu proje için tasarlanmış, yayın evi hariç bütün mobilyalarda asimetrik çizgiler kullanılmasına özen gösterilerek yine bu proje için tasarlanıp üretilmiştir.

Katlarda bulunan küçük balkonlar, kafenin bahçesi ve teras katta bulunan balkon kullanıcıları bina içinde hapis olmaktan kurtarmaktadır. Arzu edildiği takdirde söyleşilerin bahçe veya terasta gerçekleşebilir olması için bu mekanlara da gerekli tesisat düşünülmüştür. 

Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: İthaki Yayınları, Penguen Kitabevi
Ana Yüklenici: Mahal Mimarlık / Ural
Proje Yöneticisi: Ayşe Gülçin Ural
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 104 m2
Toplam İnşaat Alanı: 670 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayşe Gülçin Ural

Gülşah Alev