Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Nude Mağaza Tasarımı 2018: Dinamizmin Yalınlığı

Demirden | ilio’nun Şişecam’ın global tasarım markası “Nude” için tasarladığı mekan Şişecam’ın Paşabahçe mağazaları içerisinde yer alan dükkan içinde dükkan.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Markanın kuruluş mottosunu mağaza bütününe yayılan mimari bir dil ile öncü perakende deneyimine dönüştürüyor.

‘’Nude, işlevle biçimi birleştirerek, düzenleyerek, sıradan olmayan insanların yaşam tarzını yansıtır; hayata yalınlık merceğinden bakar.’’

Nude ürünlerinde ön plana çıkan tasarım ve yüksek kalite el imalatı üretim vurgusu Demirden | ilio’nun, onlarca farklı sergileme kurgusuna olanak sağlayan işlevsellikte ve Nude için özel olarak geliştirdiği sıra dışı modüler hareketli raf sistemi ile birlikte tekrar ve daha göz alıcı bir ifade şansı yakalıyor.

Nude’un kurumsal renklerinden yansımalar taşıyan kendinden aydınlatmalı ince raf sistemi zamanla değişen ihtiyaçlara ayak uydurabilen, esnek ve sürprizlere açık bir yapıya sahip.

Yeni ürün gruplarıyla birlikte şekillenen bu yapı yaşayan, değişen bir mekan deneyimi sunuyor. Özelleşmesi istenen rafların arka fonlarına kolayca yerleştirilen renkli baskılı sac plakalar fonlarla ziyaretçilere ürünler ile birebir iletişim kurma fırsatı verirken ön plana çıkarılmak istenen ürün detaylarını odak noktaları haline getiriyor.

Yalının güzelliğine atıfta bulunan orta küp sergileme birimleri malzemenin salt fonksiyon ile bütünleşmesinden doğan ziyaret noktaları olarak göze çarpıyor. Mermer, cam, ahşap ve metalin bir arada kullanımı mekan ve markanın kalite algısına katkı sağlıyor.

Nude’un ödüllü koleksiyonu Stem Zero, Memento Mori ve Horeca aileleri için özelleşmiş sergileme alanları da düşünüldü. Ürünlere dair özel bilgilerin verildiği sac yüzeylere fon oluşturan baskılı camlarda kullanılan görseller Nude’un duyularımıza hitap eden çizgileriyle her sergileme duvarında tekrar yollarımızın kesişmesini sağlıyor.

Mekanda sirkülasyona bir yol haritası çizen yüksek merkezi sergileme birimleri, Nude’un yaşamla olan ilişkisine ayna tutan stilize mekan kurguları sunuyor. Bu birimler metal, cam, ahşap ve mermer gibi materyallerin birden fazla işlev ve biçime hizmet edecek şekilde bir araya getirilmeleri ile oluşturuldu.

3 metre yüksekliğindeki birimler füme cam kullanımı ile mekan içerisinde transparan birer seperatör görevi üstlenirken, birimler ile bütünleşerek sergilemenin birer unsuru haline gelmiş masa, merdiven, tabure gibi enstrümanların füme camlar üzerindeki grafik anlatımlarla desteklenmesi mağaza müşterilerine Nude’un yaşam alanlarına Demirden’in açtığı pencerelerden bakma fırsatı veriyor.

Farklı ebatlardaki cam kürelerin bir araya gelmesi ile oluşan dairesel enstalasyon çalışması vitrin alanını hem dış mekandaki hem de mağaza içindeki izleyici için odak noktası haline getiriyor. Uçuşan cam balonların oluşturduğu enstalasyon çalışmasıyla birlikte kullanılan metal çubukların oluşturduğu çizgisel metal mobilyalar ise eşyanın geleneksel sınırları ötesine geçerek bizlere davetkar bir bakışla ‘’merhaba’’ diyor.

Vitrin enstalasyonu içerisine yerleştirilen değiştirilebilir metal tepsiler, dinamik bir sergileme kurgusuna olanak sağlıyor. İhtiyaca göre ürün ya da enstalasyon odaklı bir vitrine evirilebilen cephe Nude için esnek bir kullanım senaryosu oluşturuyor.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Paşabahçe Mağazaları
Fotoğraf: İbrahim Özbunar
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 90 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi