Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Skechers TR-Kids Showroom

'Skechers' ayakkabı markasının, Ortaköy'deki ana binasında bulunan kids ürünleri showroomunu Zemberek Tasarım tasarladı.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Uluslararası bir ayakkabı markasının Türkiye distribütörü olan şirketin ana binasında yer alan mekanda, markanın çocuk ve bebek ayakkabıları sergileniyor. Showroom; sipariş dönemlerinde, markanın satış temsilcileri tarafından bayii temsilcilerine sezon ürünlerinin sunumu amacıyla kullanılıyor.Mekan kullanıcıları çocuklar olmasa da, yetişkinlerin belleklerindeki çocukluk algısına dair imgeleri işaret eden bir yaklaşım, ana konsepti ortaya çıkarttı. Basit geometrik biçimler, lunapark, şekerlemeler, dönmedolap, neşeli ve renkli oyun alanları gibi çağrışımların mekanda hissedilmesi amacıyla, basit birleşim detayları, eğrisel formlar, tekerlekler, hareketi sembolize eden hafif birimler gibi öğeler mekanda bir araya geldi.Projenin en önemli arayışlarından biri, mekanda yaratılmak istenen heyecanlı, renkli ve çocuksu his ile mekanda sergilenecek olan geniş bir renk, desen ve doku skalasına sahip çocuk ayakkabıları arasındaki denge oldu. Salt mekanın, ürünlerin önüne geçmeden kendini var edebilip, aynı zamanda ürünlerle bütünleşebilmesi amaçlandı.Markanın, birbirinden ayrışması gereken ve her sezon adet anlamında farklılaşabilen alt ürün grupları bulunuyordu. Bu sebeple sergileme üniteleri, çeşitli gruplandırmalara ve esnekliğe uyum sağlayabilecek biçimde, farklı modüller olarak kurgulandı.


Eğrisel formlu bir tünele referans veren beyaz poliüretan bitişli çeperlere monte edilerek taşıyıcı olarak kullanılan boyalı havalandırma kanalına; demir, pleksi ve ahşap malzemelerden oluşan sergileme modülleri, basit detaylarla asıldı. Mekanda sergilenen kız ve erkek çocuk ayakkabılarının birbirinden ayrışması talebi, modül askı aparatlarındaki renk farklılığıyla sağlandı. Erkek çocuk bölümünde, markanın özelleşen macera temalı ürünlerinin sergilenebileceği, tırmanış deneyimi ve küresel yeryüzü parçasını imleyen bir raf sistemi konumlandırıldı. Mekan, ana bina sirkülasyonundan, farklı bir çocuk dünyasını çerçeveleyen bir vitrin yaklaşımıyla ayrıştırıldı. 

Harita
Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Olka Spor Malz. Tic. AŞ
Fotoğraf: Şafak Emrence
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 55 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Başak Emrence

Şafak Emrence

Cansu Sezer

Pınar Sünbül

Ece Ilgın Avcı