Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ertürk Tekstil Showroom

Ertürk Tekstil’in İstanbul Merter’deki kot kumaşı satış mağazası Pimodek tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Mekan; yüksek raflarda tamburlara sarılı kumaş sunumu yerine, “ürün istifi”nden öte post endüstriyel kültür alanı havasına sahip, rulolar halinde bulunan kumaşların doğal hallerinde sergilenmesi fikrinden hareket edilerek tasarlanmıştır.

Kot kumaşının temsilcisi olduğu modernizm, sanayileşme, özgürlük ve doğallık gibi kavramları karşılayan metal, cam, ahşap ve taş malzemeler tercih edilerek hem kavramsal hem de görsel zenginlik yaratılmış, konseptin çıkış noktası oluşturulmuştur.
Minimal bir sanayi müzesi etkisinde son derece çarpıcı bir şekilde ziyaretçilerini karşılayan mağazada uygulanan aydınlatma efektleri, tasarımın ana öğelerinin destekleyicisi konumunda. Tavanda koyu renkler tercih edilerek ürün odaklı aydınlatma sağlanmış ve ürün standları dışında kalan bölgelerde kullanılan yumuşak ışıklar sergileme ünitelerinin etkinliğini arttırmaya yönelik bir tavır ortaya koymuştur.

Diğer iç mimari elemanlarda malzemenin zenginliğiyle yarışmayan, aksine ona eşlik eden düz renklerin tercihi gibi çözümlerle mekan ve kumaş ilişkisi yansıtılmıştır. Diğer alanlarda cam bölücüler, doğal taş kaplamalı yüzeyler, demirlerin arasından gözüken yapay etkili çiçekler ve atmosferle uyumlu mobilyalar konseptle ilişkilendirilerek mağazadaki etki güçlendirilmiştir. 

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Güngören
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
Ana Yüklenici: Pimodek Mimari Tasarım - Uygulama
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2006
Arsa Alanı: 650 m²
Toplam İnşaat Alanı: 650 m²

Pin It
Mimar

Hasan Basri Hamulu