İlgili Projeler

Sevim Butik

Teşvikiye'de İspılandit Apartmanı'nında açılmış, süet ceket satan bir butik giyim mağazası olan Sevim Butik, 1976 yılında Mehmet Konuralp tarafından tasarlandı.

Tasarım, 1980 yılında yayınlanan "Neufert Architects' Data: Second International Edition" kitabının mağazalar ve dükkanlar bölümünde örnek olarak gösterilen projelerden biri oldu.

"1915’ten kalma apartmanın bodrumuna yerleşen, süet ceket konusunda uzmanlaşmış Sevim Butik, mağaradaki bir hazine odası gibi kurgulandı. Süeti ön plana çıkarabilmek için tüm zeminler, duvarlar ve tavan siyah renkli malzemeler ile örtüldü. Duvarlar ve zemin, 150x150 mm sırlı fayans ve tavan, siyaha boyanmış 4 milimetrelik cam levhalar ile kaplandı. “Mağara”, cam levhaların arasındaki kanallara gömülmüş floresanlar ve doğrudan ürünlere yöneltilmiş spotlar ile aydınlatıldı.

Dükkanın ön tarafından iki basamak aşağıda kalan arka bölümde; ayna yüzeyli ayırıcı elemanlar ile etkin bir biçimde gizlenmiş satış bölümü, soyunma odası ve serbest olarak yer alan yazarkasa bulunuyor. Sevim Butik, trogloditik ve ilizyonist iç mekan tasarımına dair iyi kurgulanmış bir örnek. Yansıtıcı yüzeyi sayesinde tavan, mekanın yüksekliğini olduğundan fazla göstererek ziyaretçinin dükkanın boyutlarından şüphe duyarak ayrılmasına sebep oluyor."

* 1979 yılında Architectural Review dergisinin 165. sayısında yayınlanan İngilizce proje açıklama metninden çevrilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
Proje Başlangıç Yılı: 1976
Proje Bitiş Yılı: 1976
İnşaat Başlangıç Yılı: 1976
İnşaat Bitiş Yılı: 1976

Pin It
Mimar

Mehmet Konuralp