Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Narmanlı Han Restorasyonu

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Narmanlı Han’ın yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Muhtemelen XIX. yüzyılın ilk yarısında kesin olarak bilinmeyen bir tarihte yapılmış olmalıdır. 1912 tarihinde tramvay hattının geçirilmesi ile genişletilen caddenin yapımı sırasında yapının ön cephesinin bir bölümünün yıkılarak bugünkü cephe düzeni yapılmıştır. Binanın yapımından 1924 yılına kadar Rus Konsolosluk Binası olarak kullanıldığı, muhtemelen de mülkiyetinin Rus Devleti’ne ait olduğu bilinmektedir. 1930’lu yılların başında, yapılarda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne ait “Neft Syndicat” ile “Intourist” turizm şirketinin büroları bulunmaktadır.

1933 yılında yapılar topluluğunu Avni ve Sıtkı Narmanlı Kardeşler satın alır. Ana yapının birinci katını kendileri büro olarak kullanır, diğer yapıları da büro, konut ve atölye olarak kiraya verirler. Orta avludaki bina bir dönem “Maliye Tahsil Şubesi”, daha sonra ise Beyoğlu II. Noterliği olarak kullanılır. Ön cephedeki ahır ve araba bölümleri ise cepheleri yenilerek dükkân olarak hizmet vermeye başlar. Yapının İstiklal Caddesi cephesinde bir dönem Andrea Kitapevi, Antonie Visconti’ye ait konfeksiyon dükkânı ve bir halıcının faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Bu dükkânlar arasında bulunan Mimoza Şapka Mağazası’nda, 8 Ekim 1933 günü açılan “d Grubu” resim sergisi geleceğin resim sergilerini müjdelemesi açısından bir ilktir.

Yapılar topluluğunun hiçbir plan özelliği olmadığı gibi, tüm yapı cephelerine zaman içinde müdahale edilmiş, yer yer bazı pencereler kapatılmış, bazı yeni pencereler açılmış, pencere ve kapı söveleri zaman içinde tahrip edilmiştir. Zaman içinde yapıların orijinal planlanmasına ve kullanımına büyük müdahalelerde de bulunulmuştur. Uzun bir dönem boş ve kapalı kalan yapılar topluluğu günümüz ihtiyaçları göz önüne alınarak yenilenmiş, İstanbul’a armağan edilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Erkul Kozmetik, Eteksan Tekstil
Ana Yüklenici: Siska İnşaat
Statik Projesi: Fonksiyon Mühendislik, Attila Çaydamlı
Mekanik Projesi: 3L Mühendislik, Hakan Cengiz
Elektrik Projesi: Dasel Mühendislik, Korkut Daşdemir
Tesisat Projesi: 3L Mühendislik, Hakan Cengiz
Çelik Projesi: Fonksiyon Mühendislik, Attila Çaydamlı
Fotoğraf: Cemal Emden
Mimari Mesleki Kontrollük: Sinan Genim
Şantiye Yöneticisi: Emre Susam
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 2,642 m2
Toplam İnşaat Alanı: 7,209 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Sinan Genim

Belma Barış Kurtel