Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Eczane Kırmızı

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Ürün sergilemekten öte, ‘’kullanıcıya mekanda keşif hissini tattırma’’ konsepti üzerine yoğunlaşılararak, tasarlanan Kırmızı Eczanesi, 90m2 alana sahip olup, İstanbul Hilltown AVM içerisinde yer almaktadır.

Genel eczacılık anlayışını geride bırakarak yenilikçi tasarımlara odaklanırken, tasarımın çıkış noktasına kullanıcıyı koyup, bunu yaparken kullanıcıyı ürüne ulaştırmakta farklı deneyimler sunmak adına ortada bir toplanma alanı yaratarak, bu alan etrafına farklı açılarda ürün sergileme ünitelerini yerleştirilmiştir. Tamamı siyah boyalı çelikten oluşan sergileme üniteleri ahşap alt ünitelerle birleştirilerek, sıcak ve soğuk iki malzemenin bir arada kullanılmasından doğan uyum vurgulanmıştır. Orta toplanma alanında planın ve ürünlerin yönlendirmesinin katkısıyla ortaya çıkan geometrik figürler tavanda aydınlatma elemanlarına dönüştürülerek tekrar edilmiş. Bu sayede vurgulanmıştır.

Aynı ürün sergileme sistemi mekanın duvarlarına da homojen bir biçimde yayılmıştır. Arka planda ise kasa bankosu ve ilaç satış bölümleri çelik sistemle kontrast oluşturması adına tamamen beyaz bırakılmış olup, böylelikle tasarımda endüstriyel moderniteye atıfta bulunulmuştur.

AVM kullanımına ve hijyen gerekliliklerine uygun olması açısından zeminde ise seramik malzeme beton dokulu olarak tercih edilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Maltepe, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Eczane Kırmızı
Ana Yüklenici: Udesign Mimarlık
Mekanik Projesi: Çağrı Sistem Çözümleri
Elektrik Projesi: EEM Mühendislik
Tesisat Projesi: Çağrı Sistem Çözümleri
Yangın Tahliye Projesi: Çağrı Sistem Çözümleri
Şantiye Yöneticisi: Aziz Şınık
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 90 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yağmur Köylü

Umut Uzuner
Yardımcı Mimar(lar)
Emre Şahin
Aziz Şınık
Muhammed Balcı