+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Eczane Kırmızı

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Ürün sergilemekten öte, ‘’kullanıcıya mekanda keşif hissini tattırma’’ konsepti üzerine yoğunlaşılararak, tasarlanan Kırmızı Eczanesi, 90m2 alana sahip olup, İstanbul Hilltown AVM içerisinde yer almaktadır.

Genel eczacılık anlayışını geride bırakarak yenilikçi tasarımlara odaklanırken, tasarımın çıkış noktasına kullanıcıyı koyup, bunu yaparken kullanıcıyı ürüne ulaştırmakta farklı deneyimler sunmak adına ortada bir toplanma alanı yaratarak, bu alan etrafına farklı açılarda ürün sergileme ünitelerini yerleştirilmiştir. Tamamı siyah boyalı çelikten oluşan sergileme üniteleri ahşap alt ünitelerle birleştirilerek, sıcak ve soğuk iki malzemenin bir arada kullanılmasından doğan uyum vurgulanmıştır. Orta toplanma alanında planın ve ürünlerin yönlendirmesinin katkısıyla ortaya çıkan geometrik figürler tavanda aydınlatma elemanlarına dönüştürülerek tekrar edilmiş. Bu sayede vurgulanmıştır.

Aynı ürün sergileme sistemi mekanın duvarlarına da homojen bir biçimde yayılmıştır. Arka planda ise kasa bankosu ve ilaç satış bölümleri çelik sistemle kontrast oluşturması adına tamamen beyaz bırakılmış olup, böylelikle tasarımda endüstriyel moderniteye atıfta bulunulmuştur.

AVM kullanımına ve hijyen gerekliliklerine uygun olması açısından zeminde ise seramik malzeme beton dokulu olarak tercih edilmiştir.

Map
Details
Project Location: Maltepe, İstanbul
Project Type: Store / Showroom
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Eczane Kırmızı
Ana Yüklenici: Udesign Mimarlık
Mechanical Project: Çağrı Sistem Çözümleri
Electrical Project: EEM Mühendislik
Plumbing Project: Çağrı Sistem Çözümleri
Yangın Tahliye Projesi: Çağrı Sistem Çözümleri
Construction Site Manager: Aziz Şınık
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 90 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Yağmur Köylü

Umut Uzuner
Contributing Architect(s)
Emre Şahin
Aziz Şınık
Muhammed Balcı