Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Studio Loft

Proje, İzmir’in sıkışık bir yerleşime sahip bölgesi Alsancak’ta, yoğun araç ve yaya trafiğinin olduğu caddeye paralel sakin bir sokakta yer alıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

5 ve 6 katlı apartmanların bulunduğu bu sokakta, standart denebilecek bir apartmanın zemin katı ve üst katını kapsayan dairenin, fotoğraf stüdyosu olarak tasarlanması projenin başlangıç noktasını oluşturdu.

Süreç içinde mekanın kullanıcıları ile birlikte, fotoğraf stüdyosu olarak verilecek hizmetin yanı sıra stüdyonun kendi ürettiklerinin sergilenebildiği, daha başka sergilere de olanak sağlandığı ve bu ortamlarla bütünleşebilecek “keyifli”, “rahat” yaşam alanlarına sahip mekan kurgusuna karar verildi.

Alt kat fotoğraf stüdyosu ve sergi alanına ayrılırken, üst katın da ofis, mutfak, uyuma ve dinlenme alanlarına sahip olması düşünüldü. Böylelikle proje, fotoğraf stüdyosu çatısı altında çalışma-sergileme-yaşama işlevlerinin iç içe geçtiği “loft” tipi bir mekan projesine dönüştü.

Daha önceden konut olarak inşa edilmiş ve kullanılmış bu mekanda, çalışma-sergileme-yaşama gibi birbirinden ayrı görünen bu işlevlerin yada yaşama biçimlerinin, birbiri ile nasıl beraber yaşayacağı, birbiri arasında geçirgenliğin nasıl sağlanacağı, yaşamsal-mekansal akışın nasıl olacağı gibi sorulara cevap arandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Konak
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Emin Emrah Yerce
Ana Yüklenici: Nano İnşaat, Hilmi Aydın Niğdeli
Peyzaj Mimarlığı: Hilmi Aydın Niğdeli
Proje Yöneticisi: Nail Egemen Yerce
Elektrik Projesi: Nano İnşaat
Tesisat Projesi: Nano İnşaat
Fotoğraf: Studio Yerce Art, Emin Emrah Yerce
Mimari Mesleki Kontrollük: Yerce Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Hilmi Aydın Niğdeli
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 150 m2
Toplam İnşaat Alanı: 255 m²

Pin It
Mimar

Ayça Taylan

Zeynep Şankaynağı

Nail Egemen Yerce