Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Nobis Interia

NOBIS A.Ş. tarafından gerçekleştirilen INTERIA projesi İstanbul - Dudullu' da yer alan, Mobilya Ticaret Merkezidir.

Türkiye'nin en önemli sanayi sektörlerinden birisi olan mobilya sektörünün, planlanan gelişmeyi sağlaması ve bu gelişmenin teşvik edilmesi için, mobilya tasarım, üretim ve arz evrelerini bir araya getirip, bu etkileşim sayesinde sektörü destekleyen ve geliştiren, hem yerel hem de küresel ölçekte bir merkez oluşturulması amaçlanmıştır.

Bu doğrultuda mimari tasarım sürecinde, yenilikçi ve geleceğe dönük görüşler göz önünde bulundurularak yapının bir çekim merkezi olması hedeflenmiştir. Nato Yolu üzerinde yatayda iki yüz on metre uzunluğunca yer alan cepheye üç boyutta çifte kavisli bir hareket verilerek gece ve gündüz vakitlerinde ışıkla beraber faklı algılar yaratabilen devingen bir cephe stratejisi geliştirilmiştir. Cephenin ortasında zengin bir girişi vurgulayan davetkar bir mücehver olarak tasarlanan cam kutu yarattığı şeffaflık ve yansımalarla kullanıcıları iç mekana bağlar.

İç mekanda ziyaretçileri karşılayan, tavan ışıklıkları sayesinde gün ışığı ile aydınlatılan üç geniş avlu etrafında iç sokaklar oluşturulmuştur. Oluşturulan dolaşım akslarının kesişim noktalarındaki kolonlarda yer alan özel üretim ahşap kaplanmış etkileşimli bilgi noktaları ve akıllı aydınlatma stratejisi ile yönlendirme yapılan bu sokaklar yenilkçi bir tasarım anlayışı taşımaktadır.Mağazaların ön plana çıktığı ticareti canlandıran bir sokak hissi yaratılması amaçlanmıştır.

Projenin programında yer alan farklı işlevler de yapının bir hedef mekan olmasında önemli rol oynamaktadır. Üst katta yer alan tasarım, araştırma ve geliştirme işlevleri bulunmaktadır. Bu kapsamda yer alan eğitim atölyeleri, seminer ve sergi alanları da tasarımcı, üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek mobilya sektöründeki yenilikleri halk ile paylaşan yaratıcı bir merkez olmasını sağlar.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ümraniye, İstanbul
Proje Tipi: Atölye Çalışması, Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Nobis A.Ş
Aydınlatma Projesi: Bahar Daldal
Çelik Projesi: Burak Karsu, KASSO Engineering
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 110,000 m²

Pin It
Mimar

Matthew Fineout

Carlos Beghetti

Burak Pekoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Yigit Işık
T. Metin Asutay