Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Levent’te Sosyal Kulüp

Levent Villa, bir gemi taşımacılığı firmasının iş amacı ile İstanbul'a gelen misafirlerine ve firma çalışanlarının sosyal etkinliklerine ev sahipliği yapan; kentin bu ayrıcalıklı semtinde yaşam kalitesini ön planda tutan özel bir kulüptür.

Kulübün tasarımı üç kavram üzerinden şekillendi: 1. karakter ve motiflerde süreklilik 2. geometri ve malzemede karşıtlık 3. hacimler ve programda kenetlenme.
1.Süreklilik: Yapının dış kabuğu, mevcut binanın keskin hatları ve çevredeki diğer yapıları andıran malzeme kullanımı ile alçakgönüllü duruyor. Oysa iç mekan tasarımı, sıvalı simetrik cephenin aksine, dramatik ve şaşaalı havasıyla dış ile bir karşıtlık içerisinde. Dışarıdan içeriye doğru geçişte yaşanan karşıtlık deneyimi, projenin bir araya getirdiği, giriş taşları, parmaklıklar, ahşap panolar, çatı pencereleri, su ögeleri ve renk paleti gibi bir dizi tematik tasarım elemanı ile sürekli kılınıyor. Peyzaj tasarımı, villanın sahip olduğu dış mekan imkanını, yeme-içme bölümünün açık havadaki uzantısı ve çeşitli su elemanlarının çerçevelendiği görüntüler ile verimli bir biçimde değerlendiriyor.
2.Karşıtlık: Zihnin, kamusal alandan özel bir sosyal çevreye geçişe hazırlanması için, ziyaretçi işlemeli demir bir kapıdan içeri girer ve bir seri basamağın ardından nihayet incelikle işlenmiş ahşap giriş kapısına ulaşır. İşte ancak bu noktada, sıvalı basit dikdörtgen zarfın, iç mekanın düşey hacmi boyunca uzanan ve güneydoğuya yönelmiş bir çatı penceresi ile sonlanan oval biçimli bir fener tarafından delinmiş olduğu görülür. İç mekandaki malzeme ve strüktürler - cam asansör, otel odalarını birbirine bağlayan çelik ve camdan hassas oval köprü, sıcak renklerde mermer zemin ve canlı ipek kumaşlar - gösterişlidir.
Karşıtlık üzerinden oynanan bir başka oyun da cesur bir uyum elde etmeyi amaçlayan malzeme ve renk seçimleridir. Malzemeler hafiflikleri, mekanik keskinlikleri ve kurumsal zenginliği yansıtan sembolik ifadeleri doğrultusunda seçildi. Çelik sac, yalnızca gemi taşımacılığına yaptığı güçlü gönderme nedeniyle değil; biçimindeki keskinliğin, basit detayların ve inceliğin ifade edildiği zarif bir araç olarak da bu proje için çok heyecan verici bir malzeme. Mekanda kırmızı-yeşil renklerin ve koyu-açık tonların karşıtlıkları taşta, camda, ahşapta, kumaşlarda ve boyalı alçı yüzeylerde kendini gösterir. Peyzajda ise kırmızı renkli mermer hacimler, 150 yıllık heykelsi zeytin ağacının yoğun yeşilinin ve yeşil mozaik havuzun yanında göze çarpar. Çelik ve camın soğuk ve ağır tavrı, insan temasının olduğu korkuluklar, kapılar ve sabit mobilyalarda kullanılan meşe ile dengelenmiştir.
3. Kenetlenme: 1950li yıllarda Levent'teki villalar geniş alana oturan tek ailelik konutlar olarak tasarlanmıştı. Oysa bugün söz konusu zarflar kurumsal bir sosyal kulüp alanı olmak için bir hayli küçükler. Belediyenin katı tasarım yönergeleri doğrultusunda, binanın dış kabuğu orijinal boyutlarında tutulacaktı, böylelikle mimari ekip potansiyel programı değerlendirebilmek için kesit üzerindeki hacimlerin potansiyeline sarıldı. Bu süreç 270cm ile kısıtlanmış kat yüksekliğinin yüksek tavanlar, ara katlar, duvarları yıkayan çatı penceresi ışıkları ve cam bir zeminden meydana gelen bir fener sayesinde deneyimsel olarak genişletilebileceğini gözler önüne serdi.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Sosyal Tesis
İşveren: Palmali Shipping
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Toplam İnşaat Alanı: 200 m2

Pin It
Mimar

Murat Şanal

Alexis Şanal

Joseph Cele
Yardımcı Mimar(lar)
Sibel İlgen
Elif Gürbüz
Cem Kozar