+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Fatih Koleji Atakent İlköğretim Okulu

Küçükçekmece ilçesi Atakent mahallesinde bulunan yapı, Atakent' in önemli caddelerinden 222. caddeye 120 m mesafede olmasına rağmen arazinin yükselmesi nedeniyle önündeki yapıların üzerinden rahatlıkla görünür durumdadır.

Parselin kendi içinde de eğime sahip olması ve zemin kotunun üst noktadan alınması yapı derslik bloğunu çevreden kolay algılanır hale getirmiştir.

Parselin üçgen bir forma sahip olması yapının üst blok hatlarının belirlenmesinde kullanılmış, kuzey-batıya ve üst kota çekilen bina, güney-doğuya kollarını açar şekilde tasarlanmış halde teslim alındı. Özel bir eğitim kurumu için planlanan bina işverenimiz tarafından 2013 nisan ayı başında karkası tamamlanmış halde satın alındı. Mevcut planlamanın işverenin ihtiyaçlarını karşılamadığı görüldü, yeni program üzerinden bina baştan aşağıya yeniden tasarlandı. Binanın taşıyıcı sistemine herhangi bir müdahalede bulunulmadan iç mekan düzenlemeleri yapıldı.

Bodrum katlarda sosyal alanlar için düşünülmüş olan mekanların bazıları yerlerini korurken birçoğu yer değiştirdi, ihtiyaca göre küçültüldü, büyütüldü. Derslik kollarında mevcut planlanmış derslik boyutları uygun bulunmadığından, yeniden tasarlandı. Akslardan şaşmalara neden olan bu durum cephenin asimetrik düzenlenmesini zorunlu kıldı. Yeni planlama fırsat olarak değerlendirilerek cephede farklı bir ritim yakalanmaya çalışıldı. Pencere köşelerine dikey olarak monte edilen kompozit panellerle cepheye renk katıldı. Yükselen derslik bloğu çerçeve içine alınarak daha kararlı bir form yakalandı.

Anaokulu, İlkokul ve Ortaokulu içinde barındıran bina 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 2013 eylül ayında eğitime açıldı.

Details
Project Location: Halkalı, İstanbul
Project Type: Primary School
Employer: Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş.
Consultant: Fehmi Kızıl, Ekrem Şişman, Kadir Karakoç
Projcet Manager: Zambak Mimarlık, Uğur Dumlu, Volkan İmer, Sefa Süğlün
Concept Design: Piramit Mimarlık
Construction Drawings: Zambak Mimarlık
Project Start Date: 2013,
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2013
Building Plot Area: 5.218 m2
Total Construction Area: 14.826 m2

Pin It
Architects

Taşkın Altınkaya
Contributing Architect(s)
İlker Yıldız
Alper Oğuztürk
Eren Uyumaz