Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

29 Mayıs Üniversitesi Elmalıkent Erkek Öğrenci Yurdu

Az-Uz Mimarlık ve Tasarım İşliği tarafından tasarlanan ve 2019’da inşa edilen yurt yapısı İstanbul Ümraniye’de bulunuyor.

Emre Can Yılmaz, projeyi anlatıyor:

Proje 29 Mayıs Üniversitesi’nin Ümraniye’deki yeni yerleşkesinin gelişim alanı için tasarlanmıştır. Erkek öğrenciler için duyulan konaklama ihtiyacını hızlıca giderebilmek için üniversite idaresi konteynerler ile konaklama birimleri yapma fikri üzerinde durmakta idi. Bu noktada az-uz tarafından konteynerler ile 300 öğrenciye kadar barınma imkânı sunan bir fikir projesi geliştirildi. Böyle bir yaklaşım, konteynerler taşınabileceğinden üniversiteye gelişim alanını ileride farklı işlevler için kullanma özgürlüğü de getirecekti. Fikir kabul gördü ve iş başladı.

Konteynerlerden yapılacak bir konaklama yapısı için birçok sayıda birim barındıracak tekil bir kütle muhakkak ki oldukça ilginç fırsatlar sunmaktadır. Konteynerlerin tekil kütlede bir araya geliş şekilleri ile birçok farklı çarpıcı senaryolar ve cepheler elde etmek mümkündür. Ancak tekil kütle ile merkezileşmiş düşey ve yatay dolaşım şemaları oluşacaktır. Bu durum uzun vadede taşınma durumu gerçekleşirse zorluk çıkartabilir. Bu noktada konteynerler ile bir yapılaşma tasarlamanın potansiyelleri daha derinlemesine gözden geçirilmiş ve bu durumun sunduğu fırsatlar değerlendirilmiştir. Konteynerler doğrudan dışarı açılacak şekilde bağımsız çalıştırılabilir. Bu durum çoğul kütleli yatay bir yerleşim için imkân sunmaktadır. Dolaşım sistemlerinin de merkezi olmasına gerek yoktur. Ayrıca ileride taşınma söz konusu olduğunda böyle bir yapılaşma senaryosu kısmi yahut topyekûn taşınmaya müsaittir. Oluşturulan birimlerin ortasında bir avlu-sokak oluşturulmuştur. Yaşam birimleri bağımsızdır. Konvansiyonel yurtların aksine öğrenci binaya girip odasına değil araçlardan arınmış ve yeşillikler içerisindeki sokağından evine girecektir. Burada sonuç bir yurt binası değil, bir öğrenci köyü / mahallesidir. Bu yaklaşımdaki diğer çok önemli bir fayda ise düşük bakım ve işletme maliyetleridir, zira takip edilmesi, temizlenmesi, iklimlendirilmesi, bakım yapılması, gereken kapalı koridorlar ve holler bulunmamaktadır. Konteynerlerin nakliyecilikte ticari ömürlerini doldurmuş ürünlerden elde edilmesi ve bunların bakımdan geçirilerek geri dönüşümlerinin sağlanması da sürdürülebilirlik açısından memnun edici bir durum ortaya koymaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ümraniye, İstanbul
Proje Tipi: Yurt / Konukevi, Konteyner
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: 29 Mayıs Üniversitesi
Ana Yüklenici: İbrahim Akmanoğlu, 29 Mayıs Üniversitesi
Statik Projesi: İbrahim Akmanoğlu
Fotoğraf: Emre Can Yılmaz
Şantiye Yöneticisi: Serkan Gudu, İbrahim Akmanoğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 6,083 m²
Toplam İnşaat Alanı: 3,653 m²

Pin It
Mimar

Emre Can Yılmaz
Yardımcı Mimar(lar)
Serkan Gudu