Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Republika Academic Aparts

Autoban'ın öğrenci yurdu projesinde, basit geometrik formlara sahip modüllerin ızgara sistemine oturtulması yapının mimari planını belirliyor.

Autoban, İstanbul Florya'da bulunan öğrenci yurdu projesini anlatıyor:

‘Otel konforunda, ev sıcaklığında’ sloganı ile yola çıkan Republika Academic Aparts, İstanbul’un farklı semtlerinde yer alan üç şubesinde yeni nesil öğrenci yurtları olarak hizmet veriyor. Autoban tarafından tasarlanan yurtlar; minimum alanda maksimum konfor sağlamak amacıyla doğru planlanmış yaşam alanlarının yanı sıra, özel ve ortak kullanıma açık alanlar arasındaki ilişkinin de doğru kurgulandığı iç mimarisiyle öğrenciler için konaklama standardını yükseltiyor.

Ortaköy ve Büyükçekmece’de yer alan ilk iki şube, daha önce farklı amaçlar için inşa edilmiş yapıların projeye uygun olarak dönüştürülmesi sonucu, 230 oda ve yaklaşık 650 yatak kapasitesine sahip. Florya’daki üçüncü şube ise, mimari tasarımı yine Autoban tarafından gerçekleştirilen yeni bir binada, 83 oda ve 188 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor.

Republika Academic Aparts projesinde modern mimarinin temel prensiplerini esas alan Autoban, birbirini tekrar eden basit geometrik formlara sahip modüllerin mimariyi oluşturduğu bir yaklaşım izledi. Söz konusu modüller, ilk iki şubede mevcut binaların fiziksel özellikleri gözetilerek plana yerleştirilirken; Florya şubesinde ise modüler birimlerin bir ızgara sistemine oturtulması yapının mimari planını belirledi.

Projede öncelikli hedef, düşük maliyetli ve dayanıklı malzemeler kullanarak öğrencilere her türlü ihtiyaçlarını kolayca karşılarken aynı zamanda keyif alacakları bir konaklama tesisi tasarlanmasıydı. Proje ayrıca gün ışığı, yükseklik ve mekandan maksimum düzeyde faydalanmaya yönelik mimari çözümler gerektiriyordu.

Öğrencilerin yaşam alanları, mümkün olan en küçük metrekarelerde, tüm fonksiyonları içinde barındıran modüller dahilinde çözümlenirken; ortak kullanıma açık alanlar çok daha geniş tutularak, öğrenciler arasındaki sosyal iletişimin teşvik edilmesi sağlandı. Uyuma, çalışma ve depolama işlevlerini kapsayan modüllerde banyolar, mekan içindeki bütünlüğü bozmamak adına ayrı bir mobilya olarak tasarlandı.

Binanın yapısal çerçevesini oluşturan modüllerin yerleşim organizasyonu, her bir ünitenin gün ışığından en üst seviyede faydalanması doğrultusunda yapıldı. Modülleri birbirlerine bağlayan koridorlar ise, her katta canlı bir rengin farklı tonunda boyanarak, katlar arasındaki farkların belirlenmesi ve aynı zamanda ortamın sıcaklaşması sağlandı. Her kata ayrıca, öğrencilerin yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kitchenette’leri bulunan lounge alanları yerleştirildi.

Yurt içindeki diğer sosyal alanları oluşturan birimler; alt katlarda konumlandırılan kafe, spor salonu, PlayStation odası, sanat atölyesi ve sinema salonu ile yurtların teras katlarında yer alan açık havuzlardır.

Republika Academic Aparts yeni nesil öğrenci konaklama tesisleri için bir model oluşturuyor. Öğrencilere sadece kalacakları odanın değil, bir yaşam stilinin anahtarını veren yurtlar, onlara tüm ihtiyaçlarını kolayca ve keyif alacakları şekilde karşılayabilecekleri bir ortam sunuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bakırköy, İstanbul
Proje Tipi: Yurt / Konukevi
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Bilgili Holding
Proje Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 3,600 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Seyhan Özdemir

Sefer Çağlar