Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yeşilyaka Su Örnek Villa Irmak

Mimari tasarımı Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından yapılmış olan Yeşilyaka Su projesindeki Irmak isimli örnek villanın iç mekan tasarımı Monoblok Tasarım ve İç Mimarlık tarafından yapıldı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Büyükçekmece’de Mesa & Nurol Yeşilyaka Su projesi için tasarlanan Örnek Villa Irmak, projenin gelecek kullanıcılarına yönelik bir simülasyon ve alternatif kullanım potansiyellerini açığa çıkaracak bir yaklaşım ile tasarlanmıştır.

Söz konusu Su etabı özelinde tasarlanan Örnek Villa Irmak, yapının ölçeği ve hedef kitle özelinde oluşturulan bir yaklaşım ile içinde kendi ekosistemini oluşturan bir mekan olarak yorumlanmıştır. Çevresel faktörlerden bağımsız olarak iklimlendirilmiş, korunaklı bir sera gibi değerlendirilen mekan, zemin katta girişten itibaren dahil olunan içe dönük bir yaşam alanı ile cam ve metal gibi materyallerin strüktürü ortaya çıkardığı çağdaş bir tavırla tasarlanmıştır. Bu anlamda ahşap ve cam kayar kapılar ile yemek bölümüne açılan mutfak, aynı zamanda iç avluya açılan yapısı ile yaz/kış kullanımına yönelik bir ara mekan olarak kullanılabilmektedir.

Üst katta yer alan ebeveyn yatak odası giriş bölümünde yer alan giysi dolapları, mekan konseptine bağlı olarak seçilen şeffaf cam kapaklar ile aynı zamanda ziyaretçilere mekanın kullanım potansiyelini sunması anlamında tercih edilmiştir. Diğer yatak odalarında 14 ve 6 yaşlarında genç ve çocuk odası olarak kurgulanan odalar, ilgili bireylerin kişisel gelişim özellikleri dikkate alınarak tasarlanmıştır. Genç odasında bireyin gelişimine paralel olarak kendini keşfi ve karakterinin oluşumu tasarımda belirleyici rol oynarken, erkek çocuk odasında hareketliliğin bir dışavurumu olarak mekanın hacimsel olarak kullanımı ağaç ev fikri ile öne çıkarılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Büyükçekmece, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Mesa, Nurol İnşaat
Ana Yüklenici: Mesa, Nurol İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 193 m2

Pin It
Mimar

Selami Yılmaz

Reyhan Yılmaz
Yardımcı Mimar(lar)
Atıl Filik
Duygu Teknegöz
Burcu Ersoy