Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yeşilyaka Su Örnek Villa Nehir

Mimari tasarımı Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından yapılmış olan Yeşilyaka Su projesindeki Nehir isimli örnek villanın iç mekan tasarımı Monoblok Tasarım ve İç Mimarlık tarafından yapıldı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Büyükçekmece’de yer alan Mesa&Nurol Yeşilyaka Projesi’nin 2. Etabı olan Yeşilyaka Su Örnek Villa Nehir, bağlamsal veriler irdelenerek tasarım kurgusu oluşturulmuştur. Büyükçekmece Gölü’ne bakan eğimli bir bölgede yer alan yerleşkede; ‘Su Döngüsü’ konut özelinde günlük yaşamın karşılık bulduğu bir ‘Yaşam Döngüsü’ olarak ele alınmıştır.

Günlük yaşam döngüsü içerisinde, sabah uyanış/banyo ile başlayan süreç, bireylerin toplanması/yaşam alanı sonrasında, dış dünyaya açılış/bahçe ile devam ederek akşam saatlerine doğru yeniden toplanma ve yeni güne hazırlanma/yatak odası boyunca devam eden bir süreci tariflemek üzere değerlendirilmiştir. Bu anlamda ilgili fonksiyonların Su Döngüsü’ içerisinde karşılık bulduğu; yağış, akış-toplanma ve yoğunlaşma gibi süreçlerle ilişkilendirilerek mekanların tasarımı gerçekleştirilmiştir.

Zemin katta, aile bireylerinin bir toplanma alanı olarak kurgulanan salon ve mutfak gerek yüzey kaplamaları gerekse mobilya tasarımlarında -bir araya- getirme düşüncesi ile ifade edilmiştir. Zemin kat ve üst kat arasında yukarıdan aşağıya doğru ‘akan’ merdiven, girişten itibaren kullanıcıyı karşılarken boyutları ile özelleştirilmiş ilk basamakları ile kullanıcıyı iki yönde de yönlendiren iyi tasarlanmış yapısal bir eleman olarak yaşam alanına dahil edilmiştir. Oturma ve yemek bölümünden oluşan yaşam alanı; tasarlanan seperatör ile hol, merdiven ve iç avludan geçirgen bir şekilde ayrıştırılmıştır.

Üst katta yatak odaları özelinde yoğunlaşma ana teması içerisinde tasarlanan duvar kağıdı gibi yüzey malzemeleri, banyolarda yağış teması altında mevcut çatı pencerelerini de anlamladıran bir kurgu oluşturmuştur. Çocuk yatak odalarında ilgili yaş grubu özelinde tasarlanan odalar gerek yerleşim planı gerekse renk-doku seçimlerinde değerlendirilmiştir.

14 yaş genç odası bireyin değişken ve öngörülemez karakterinin bir ifadesi iken, 6 yaşındaki çocuk için tasarlanan oda oyun çağı ve okul çağı arasındaki geçiş döneminde, bireyin yaşamı kendi ölçeğinde ‘oyunlaştırdığı’ modüller ile tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Büyükçekmece, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Mesa Mesken, Nurol İnşaat
Ana Yüklenici: Mesa Mesken, Nurol İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 206 m2

Pin It
Mimar

Selami Yılmaz

Reyhan Yılmaz
Yardımcı Mimar(lar)
Atıl Filik
Duygu Teknegöz
Burcu Ersoy