+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Meteksan Sistem - Finansbank Sistem Ortak Binası

Finansbank-Meteksan Ofis Yapısı, Bilkent Teknokent alanının kuzey köşesinde dik üçgen biçiminde eğimli bir parselde konumlanmakta.

Ana giriş dışında, bağımsız birimler olarak işlev görmesi öngörülen iki ayrı ofis grubu, üçgen arazinin dik kenarlarına paralel iki kanat şeklinde tasarlanmış. Bu şekilde oluşturulan L yapı kitlesi arka yönde dış mekanda bir avlu tanımlamakta. Ofis kanatları, arazinin eğimine göre kademeli olarak yerleştirilmiş. Projede, arazinin konumunun getirdiği özel manzara açılımlarının, çalışanların hepsinin faydalanabileceği bir düzende, dış cepheler ve avlu cepheleri arasında görsel olarak bütünleşecek şekilde değerlendirilmesi amaçlanmış.

Ofis yapısının her iki kolu traverten kaplama perde duvarlarla tanımlanmış, uç noktalarda bu perdelerin arasına yerleştirilen yangın merdivenleriyle bina kitlesi hareketlendirilmiş. Zemin kotu üstünde yer alan ofis mekanlarının cephelerini oluşturan balkonlar, brüt beton çerçeveler halinde traverten kaplama perde duvarlardan çıkma yapmakta, Bilkent ormanları üzerinden Ankara ve Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi arazisinin manzarasına açılan ofislerin balkonlar içinde kalan cepheleri tamamen cam. Batı yönünde balkon çerçeveleri içinde metal güneş kırıcılar yerleştirilmiş.

Ortak giriş, kuzeybatı cephesinde arazinin en üst kotundan, L kitleyi birisi uzun diğeri kısa olmak üzere iki parçaya ayıracak şekilde konumlanmış. Giriş noktası dikeyde cam cephe olarak devam ettirilerek vurgulanmış. Giriş holü, mezanin boşluğu ile yüksektir ve devamında avluyu üst kottan algılatmakta. Buradan iki ayrı merdiven ve asansör kovası ile katlara bağlantılar sağlanmış.

Ofis katları, işlevlerine göre üç ayrı biçimde düzenlemeye imkan vermek üzere tasarlanmış: tamamen açık ofis; bir cephede odalar; kalan mekanda açık ofis ve koridorun iki yanında oda dizileri olarak düzenleme yapmak mümkün. Zemin altındaki mekanlar sistem odaları olarak, gerekli yükseklikte ve ışık kriterlerine göre yerleştirilmiş. Zemin altı dahil her iki kanatta beşer çalışma katı var. Bu seviyelerin altında, kısmen arkada avluyu da kapsayacak şekilde ayrı girişleri olan kapalı otoparklar iki bodrum katında yer almakta. Ana cadde tarafında kolonlardan oluşan bir çerçeve arkasında, bu yöndeki ofis biriminin sosyal mekanları bulunmakta, bu mekanlar diğer kolun üzerinde oluşan terası kullanma imkanına sahip.

Map
Details
Project Location: Çankaya, Ankara
Project Type: Offices
Employer: Cyberpark AŞ
Project Start Date: 2006
Project End Date: 2006
Construction Start Date: 2007
Construction End Date: 2007
Building Plot Area: 4.875 m²
Total Construction Area: 8.000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Hüseyin Bütüner

Hilmi Güner
Contributing Architect(s)
Özgül Çetin
Kevser Çakan