Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tepe Prime

A Tasarım tarafından tasarlanan ve 2010 yılında inşaatı tamamlanan, ofis, konut ve eğlence karma kullanım yapı kompleksi Ankara'da Eskişehir Yolu üzerinden konumlanıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Ankara’nın gelişmekte olan batı koridoru üzerinde alternatif bir merkez yaratmayı hedefleyen Tepe Prime projesi geleneksel alışveriş ve ticaret tipolojilerinden farklı olarak açık bir kamusal alan tasarımını ve kentsel yaşamla bütünleşmeyi hedeflemektedir. Yeme içme, alışveriş ve çeşitli etkinliklere olanak tanıyan bu alan bir meydan, ve ona açılan sokaklardan oluşmakta, kompleksin parçası olan yapılar bu açık alanları tanımlamaktadır. Proje çağdaş iş yaşamı alışkanlık ve geleneklerini anlamaya, kentin kendisinden kopmadan bir altyapı sağlamaya çalışmaktadır. 

Projede özel ve kamusal mekanların karışımı üzerine çeşitli kullanımlar önerilmiştir. İş dünyası ile birlikte yaşayan konutlar projenin önemli bir özelliğidir. Projede, ofislerin kendi içinde sınırlı bir zamanı yaşayıp, gece terk edilen mekanları yerine, farklı aktiviteler ile daha uzun sürelerde yaşayan bir bölge olması üzerinde çeşitli öneriler geliştirilmiştir.  Bölge içinde çalışanlar ile birlikte kentli tarafından da ağırlıklı olarak kullanılacak çeşitli sosyal alanlar tasarlanmıştır.

Genel kütle düzeninde dış mekanların tasarımı ile birlikte üç ayrı yapı adası önerilmiştir. Ana yoldan algılanan köşe girişi ile başlayan açık alan tasarımları, kütlelerin tasarımı ile şekillenmiştir. Dış mekân oluşturucu yapı programları alt kütlelere yerleştirilmiştir. Dolaşıma göre düzenlenen dışa açık mekân kullanımlarında bağımsız ticari birimler ve sosyal alanlar tasarlanmıştır. Ticaret ve yeme içme etkinlikleri kapalı alışveriş merkezlerinin aksine kamusal alana açılan o alanla birlikte yaşayan birimler olarak ele alınmıştır. Bu kullanımlar içinde kafeler, özel satış yerleri, kitapevi, banka, servis mağazaları, fast food ve çeşitli büyüklükte restoranlar düzenlenmiştir.

Projede toplam 218 adet ofis, 100 adet stüdyo daire ve 37 adet mağaza sokak düzenlemesi içinde yer almaktadır. Açık ve kapalı otopark olanakları ile ofis, mağaza, stüdyo daireler ve dış mekan aktivitelerinden oluşan komplekste hafta içi, hafta sonu, yirmi dört saat yaşayan mekanların yer alması amaçlanmıştır.  İki ayrı bloktan oluşan ofis yapıları on sekiz ve on dokuz katlı olarak tasarlanmıştır. Ofis birimleri farklı büyüklüklere olanak tanıyacak şekilde düzenlenmiş, açık ofis düzeni ile farklı alternatifler sunulmuştur.  Giriş holleri ve kat holleri tasarımı ayrı bir iç mekan ofisi tarafından tasarlanmıştır. Ofis birimlerine doğal havalandırma olanağı sağlayan açılır kanat sistemleri, giydirme cephe düzeni içinde önerilmiştir. On katlı stüdyo blokta 70 ile 100 m2 arasında değişen büyüklüklerde 1+1 ve 2+1 daireler tasarlanmıştır. Katta on adet bağımsız birimin yer aldığı daireler hem ofis, hem de konut olarak kullanılabilecektir.

Az sayıda malzeme ile yapı tamamlanmak istenmiştir. Ana malzemeler doğal taş ve camdır. Taş kaplamalar yüksek bloklarda da sürdürülmüş olup, giydirme cephe sisteminin düzlemsel etkisiyle sade prizmatik bir yapı istenmiştir. Ahşap görünümlü kompozit levhalar alt kütlelerde kullanılmıştır. Zemin kaplamaları doğal taştır. Malzemelerin kendi doğasından gelen sade etkiler tüm yapı düzeninde sürdürülmüştür.

Harita
Künye
Proje Yeri: Söğütözü, Ankara
Proje Tipi: Ofis, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Tepe İnşaat
Ana Yüklenici: Tepe İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Dalokay Tasarım Stüdyosu (DDS)
Statik Projesi: Yüksek Proje İnşaat
Mekanik Projesi: GMD Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 28.227 m2
Toplam İnşaat Alanı: 92.750 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk