Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Viaport Alışveriş Merkezi

Viaport, İstanbul’da giderek önem kazanan bir alt merkez niteliğindeki Pendik ve Kartal bölgesinde, giriş kapısı konumuna sahip olan bir arazide yer almaktadır.

VİA/PORT, içinde farklı kesimlerin kullanabileceği fuar, kongre merkezi, otel ve outlet gibi programların yer aldığı çok amaçlı bir kompleks niteliğindedir. Kentsel bir alt merkez olarak ele alınan bu projede açık alanların tasarımın doğrudan belirleyici parçası olmasına özen gösterilmiş, programın ağırlıklı bölümünü oluşturan satış alanları bir sokak olarak ele alınmıştır. Yapıldığı dönemde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük outleti olan VİA/PORT Outlet’in uzun süre kalınabilecek, çok amaçlı olarak kullanılabilecek bir kentsel rekreasyon ortamına dönüşmesi öngörülmüştür.

Açık alan düzenlemelerinde gölet, yeşil alanlar, oyun parkları, fast food üniteleri ve restoran gibi kullanımlar yer almaktadır. Farklı bir uygulama olarak outlet tasarımı içine kapalı çarşı eklenmiş, alt zeminde de 12000 metrekarelik bir gıda marketi ve 5000 metrekarelik elektronik market düzenlenmiştir. Kompleks içinde tasarlanan beş yıldızlı otelin, kongre, fuar ve outlet gibi yapılara hizmet vermesi beklenmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Pendik, İstanbul
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Bayraktar İnşaat
Ana Yüklenici: Bayraktar İnşaat
Statik Projesi: Yüksek Proje
Mekanik Projesi: BTC Mühendislik
Elektrik Projesi: BTC Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 250,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 90,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk