Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Vadistanbul Alışveriş Merkezi

Vadistanbul Alışveriş Merkezi iç mekan tasarım ve uygulama projesi, uluslararası mimarlık firması 3XKO ve Benoy ortaklığı ile gerçekleştirilmiştir.

Artaş ve Invest Ortak Girişimi tarafından hayata geçirilen projede 3XKO, 100.000 m²'lik kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezi kapsamında bulunan tüm genel mekanların ve mağaza cephelerinin uygulama projesini ve ihale dokümanı projesini alt yükleniciler ile koordinasyon içerisinde sürdürme görevini üstlenmiştir.

Eski bir sanayi bölgesinde yer alan Vadistanbul Alışveriş Merkezi, kentsel dönüşüm programı çerçevesinde yeni baştan düzenlenen Cendere Vadisi'nin merkezinde yer almaktadır. Dört kata sahip proje yaklaşık iki yüz elli mağazadan ve Cendere Vadisi Ormanı manzarasına hakim, çatı teraslı bir yemek katından oluşmaktadır. Yemek katında aynı zamanda sinema ve oyun alanı konumlandırılmıştır. Proje kapsamında, dış perakende caddeleri yapının bir parçası olarak düşünülmüş, iç ve dış mekanlar birbirine bağlanmıştır. Bununla birlikte 3XKO, alışveriş merkezini İstanbul Seyrantepe Metro İstasyonu'na bağlayan, tek raylı bağlantı istasyonlarının projesini de gerçekleştirmiştir.

Vadistanbul AVM'nin ön plana çıkan önemli özelliklerinde biri, Avrupa'nın en büyükleri arasında yer alan, Türkiye'nin ise en büyük serbest form çatısına sahip olmasıdır. Yapının en alt seviyesine kadar gün ışığını taşıyan serbest çatı konstrüksiyonu, çelik yapının mimari karakterini vurgulayan dinamik bir aydınlatma sistemine dönüşerek projenin heykelsi etkisini güçlendirmiştir.

Üç farklı ana çıkış noktasına sahip tasarım; kent, akarsu ve orman unsurları üzerine kurulmuştur. Yapının organik şekilli tavan elemanları ile ortaya çıkartılan renk ve yansımalar akarsu algısına atıf yaparken, yapının tüm katlarında orman dokusuna, doğaya ve doğal formlara bağlı tasarım detayları uygulanmıştır. Yeşil, mavi ve toprak tonlarındaki renk seçimleri, doğal dokular, mermer zemin döşemeler, ıslak hacimlerdeki doğal taş, seramik ve ahşap ürün seçimleri gibi tüm detaylar dokuyu vurgulayacak şekilde belirlenmiştir. Bununla birlikte tüm dikey elemanlarda, mağaza cephelerinde, duvar ve kolonlarda, yürüyen merdivenlerde İstanbul'un ve şehir yaşamının yoğun ve dinamik yapısı, sokak çizgisinden türeyen dokular ve şekiller eşliğinde yansıtılmıştır. Aydınlatma elemanları ise tasarım ile bütünlük sağlayacak şekilde kolon, yürüyen merdiven gibi mimari elemanların heykelsi yapısını ortaya çıkaran bir düzenlemeye sahiptir. Har Hollands tarafından tasarlanan aydınlatma konsepti kapsamında tüm yapı içerisinde gizli aydınlatma sistemi, suya yansıyan ışığın oluşturduğu efekti iç mekana taşımak amacıyla düzensiz şekilde yerleştirilmiştir. Aynı zamanda serbest form çatı yapısının alt bölümüne zamanlamalı aydınlatma sistemi entegre edilmiştir.

Projenin peyzaj tasarımında iç peyzaj alanları, ana alışveriş merkezinin bir parçası olan küçük dinlenme alanları ile bütünleştirilmiştir. Orman temasının bir parçası olarak yumuşak malzemelerin ve yeşil tonunda renklerin kullanıldığı bu alanlarda ziyaretçiler buluşabilmekte ve dinlenebilmektedirler.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Vadistanbul - Artaş & Invest Ortak Girişimi
Aydınlatma Projesi: Har Hollands
Fotoğraf: 3XKO
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 100.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi