Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yeşil Vadi Konakları

Yeşil vadi konakları yerleşmesi Ümraniye Tepeüstü mevkiinde TEM otoyolu ile devlet ormanı arasında kalan vadi de 117.000 m2'lik bir alanda inşa edilmiş.

Yeşil Vadi Konakları adı; kuzey batı tarafından orman alanı ile bitişik olmasından ve rekreasyona ayrılan alanları, karayolları tampon yeşil alanları da göz önünde bulundurulursa yaklaşık 200.000 m2'lik arazinin %10'u yapılaşmaya ayrılmış, kendi içinde 150.000 m2'lik yeşil alanla çevrilmiş olduğu için konulmuş. Yeşil Vadi Konakları tamamlandığında İstanbul'un hatta Türkiye'nin en yeşil kentsel yerleşmesi olacak.

Yerleşme kuzey batıdan ormanla, güney doğu yönünden TEM karayolu kavşağı ile çevrelenmiş, tek kontrollü giriş yolu ile ulaşılan, çevresinde kötü bir gelişme olmasına imkan vermeyen bir "kentsel bir vaha" konumunda.

Otoyolun altından geçilerek girilen alanın başında çarşı, sosyal tesisler, okul ve cami bulunmakta. Bunlar konut yerleşim alanından bağımsız kullanılabilmekte, dolayısıyla yerleşmeyi kontrollü bir girişle ayırmak mümkün olmakta. Konut yerleşim alanları, yeşil alanlar, spor ve rekreasyon alanları net bir oto ve yaya yolu ağıyla irtibatlandırılmış. Yollar yaya yolu ağırlıklı ve düşük süratli olarak tasarlamış. Geçici otoparklar ve manevra yerleri dışında otolar tamamen yeraltına kapalı garajlara alınmış. Garajlar her daire veya birime 2'şer oto düşecek şekilde planlanmış. Ana yaya yollarından başka yerleşmeyi yeşilin içinden çepeçevre dolaşan ve çeperlerden yer yer rekreasyon alanına bağlanan alternatif yaya, gezi ve koşu yolları bulunmakta.

Vadi tabanında, sosyal tesisler, klüp binası ile başlayan, vadi boyunca organik bir biçimde spor tesislerine kadar uzayan, kafe - çay bahçesi etrafında göletleşen, park çocuk oyun alanları ve botanik parkı ile donanmış lineer bir rekreasyon alanı var.

Yerleşmenin ikinci rekreatif odağında; dairevi formlu setlerle düzenlenmiş çiçek bahçesi düzenlenmiş. Yerleşme orman alanına doğru ormanla bütünleşecek şekilde, oto yol tarafında ise yeşil tampon alan yanı sıra ses kesici ağaç dizileri ile ayrılarak negatif etkilerden korunacak biçimde planlanmış.

Konut blokları kademeli olarak 18-16-13 katlı, 10 katlı 6,5,4 katlı tipler olarak düzenlenmiş. Yüksek bloklar vadinin oto yol tarafına yerleştirilmiş, bu sayede yerleşmenin uzak mesafelerden algılanması, tanımlanması sağlanmış. Yüksek bloklarda yerleşmenin farklılığını vurgulayacak ve yerleşmeyi simgeleyecek ve ayırdettirecek bina formları kullanılmış. Bina yükseklikleri vadi tabanına doğru azalarak vadi mekanına paralel bir mekan anlayışıyla düzenlenmiş, bu yolla ve bloklar arası konumları da ayarlayarak bütün konutların rekreasyon alanına olan görsel ilişkisi sağlanmış.

Konutların çoğu rekreasyon alan manzarası yanı sıra orman manzarasına bakmakta. Yüksek bloklar ise orman alanını da gören Marmara'ya kadar uzanan panoramik manzaraya sahip.

Daireler genelde brüt 185 m2 ile 240 m2 arasında 4 ile 5 odalı olarak planlanmış, salonları 50 m2'nin üzerinde, iki banyo ve bir küçük tuvalet ile 20 m2'lere varan mutfak kullanım alanları; banyolu, soyunmalı ebeveyn yatak odaları ile zengin kullanım imkanlarına kavuşturulmuş. Bahçe dubleksleri ve çatı dublekslerinde oluşan "apart villalar" tekil villanın kullanım ve bakım problemlerine alternatif, imkanları itibariyle villa niteliklerine sahip, ama edinilmesi ve bakılması kolay "kent villaları" olarak düzenlenmiş. Bu bina tipleri, özellikle iki ayrı girişi olan, ikiz, villalaşmış bloklar biçiminde tasarlanmış.

Bütün konutlara kendi kapalı garajlarından asansör ve merdivenler vasıtasıyla doğrudan ulaşılmaktadır. Bütün dairelere bodrum katlarda ilave depo imkanı sağlanmış.

Yerleşme 108 kent villası, 381 apartman dairesi ve sonradan eklemlenen residans bloğundaki 146 daireyle toplam 635 konut biriminden oluşmakta.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ümraniye
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: KİPTAŞ
Ana Yüklenici: Kalyon İnşaat, Taşyapı
Statik Projesi: Yapı Teknik Mühendislik
Mekanik Projesi: KİPTAŞ
Elektrik Projesi: KİPTAŞ
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2004
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 116.904 m²
Toplam İnşaat Alanı: 128.400 m²

Pin It
Mimar

Melda Olcayto

Onur Dayıoğlu

Turgay Yaz

Nermin Teker

Mehtap Kocaman

Sinan Çelik

Aras Kazmaoğlu

Bengü Akarca

Begüm Büke