Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

ONS İncek Residence Showroom ve Satış Ofisi

Yazgan Mimarlık Tasarım, 2015: WAF 2015 'Yenilikçi Renk Kullanımı Ödülü ve 2014 : World Architecture Community 18. Dönem Ödülleri - Seçili Proje ödülleri alan showroom ve satış ofisi projesini anlatıyor:

'ONS İNCEK'  konutları,  45.000 m2 yeşil alanın içerisinde bulunan, üç renkli kuleden oluşan ve 992 daire içeren bir projedir. Konut kompleksinin girişini işaret eden ve projenin örnek dairelerini içeren satış ofisinin dış hatları bulunduğu topografyanın eğimini kesitte ve görünüşte paralel olarak takip eden bir kabuk ile çevrilerek tanımlanmıştır. Satış ofisinin iç kurgusu da büyük bir maket ve ışıklıkla tarifli merkezi bir mekan etrafında şekillenmiş bir serbest plandır. Merkez etrafındaki 3 kollu kurguda fonksiyonlar net bir şekilde ayrıştırılarak yerleştirilmiş, ancak birbirleriyle akıcı bir mekanla bağlanarak süreklilik sağlanmıştır. Rampa, merdiven ve asansör gibi farklı sirkülasyon öğeleriyle ziyaretçiler bu serbest plan içerisinde rahat bir şekilde dolaşır. Özel ofisler üst katta olup, konut kompleksinin maketi ve satış temsilcileri zemin katta bulunmaktadır. Bodrum katında ise, mobilyaları ile döşenmiş üç adet örnek daire bulunmaktadır.

Showroom'un cephesi çok sayıda renkli cam panellerden oluşmaktadır. Çok katlı yapının  tüm taşıyıcı kolon, perde ve kirişler brüt beton olarak inşa edilmiş olup yapının mimari dilini            oluşturmaktadır. Bu bütünleşmiş gri fon, cephedeki camların renklerini vurgulayarak          uzaktan daha kolay görülmesini sağlar. Kulelerin cephelerinde altı farklı ton turuncu, yeşil ve mavi kullanılmıştır. Kulelerde kullanılan renk ve tonlar satış ofisinde de kullanılmıştır.  Böylelikle satış ofisi ve konut kompleksi görsel olarak birbirini tamamlayarak bir bütünlük sağlanmıştır.

Peyzaj tasarımı, sosyal merkezden başlayarak dalga şeklinde yayılan iç içe halkaların, var olan topografyanın inişini takip etmesiyle oluşmaktadır. Çok sayıda tekil bahçelerden oluşan peyzaj, Ankara'ya özgü geniş bir bitki yelpazesini içermektedir.  Halkalar yürüyüş ve koşu yolları ile birbirinden ayrışır.

Künye
Proje Yeri: İncek, Ankara
Proje Tipi: Satış Ofisi
İşveren: Ons A.Ş.
Peyzaj Mimarlığı: Yazgan Tasarım Mimarlık
İç Mekan Projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık
Statik Projesi: Aydın Pelin - Can Binzet Mühendislik, Aydın Pelin - Cen Binzet Mühendislik
Mekanik Projesi: SF Mühendislik
Elektrik Projesi: Yurdakul Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Karina
Fotoğraf: Yunus Özkazanç
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 5,400 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,870 m²

Pin It
Mimar

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan
Yardımcı Mimar(lar)
Kamer Sağlam
Emre Şahin