Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan ve Konya'nın Meram ilçesinde bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Türkiye'nin gıda ve tarım dalında özelleşmiş ilk ihtisas üniversitesi.

Tasarmcılar, projeyi anlatıyor:

Karma kullanım programıyla, öğrenci ve akademik personel mekanlarının yanı sıra, bilim insanları, yatırımcılar ve yerel halkın da kullanabileceği kaynak ve tesis olanakları sunmaktadır. Kampüs üç farklı bölgeye ayrılmaktadır: eğitim ve araştırma birimleri (1. bölge), sosyal ve konaklama birimleri (2. bölge), Tekno-kent (3. bölge). Birinci bölgede, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Yönetim ve Sosyal Bilimleri Fakültesi, Hazırlık Okulu, Yönetim ve İdari Bina ile Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. İkinci bölgede ise, Kongre ve Kültür Merkezi, kütüphane, spor kompleksi, yemekhane, lojmanlar ve öğrenci yurtları bulunmaktadır. Tekno-kent olarak adlandırılan üçüncü bölgede de araştırma merkezi, ofisler ve laboratuvarlar bulunmaktadır.

Kampüs alanını kesen iki ana yol, 1. bölgedeki dairesel peyzaj kurgusunun ana aksları olarak rol oynamaktadır. Meydandan eğitim yapılarının zeminini de kapsayacak şekilde 268 metre çapında dev bir ‘yeşil çanak’ oluşturulmuştur. Daireler dıştan içe doğru küçülüp alçalarak ortada merkezi meydan oluşturur, bu meydanın altında bulunan sarnıç-müze bir yandan su tasarrufu ve bahçe sulama için kullanılırken bir yandan da kamuya açık olan bir müze içerecektir. Bölgede yer alan eğitim ve araştırma yapıları dairesel bir düzenle bu 4000 öğrenci kapasiteli meydanın etrafında konumlanmıştır. Bu yapılar avlulu ve yerden yükseltilmiş yapılardır. Böylelikle zeminde yapılar arası kesintisiz bir görüş imkanı oluşturulmuştur.  Araçsız, yaya ve bisiklet dostu bu ‘yeşil çanak’ öğrencilere ‘serbest kamusal alan’ yaratmakta, özgür bir şekilde dolaşım ve birçok kampüs aktivitesinin gerçekleşmesi için fon oluşturmaktadır.

Yeşil çatılar, güneş panel tarlası ve yağmur suyu biriktirilmesi ile birçok sürdürülebilir özellikleri olan bu ‘yeşil kampüs’ LEED Sertifikasyonunu hedeflemektedir. Bunların yanında, yaya ve bisiklet yollarıyla, bisiklet park yerleri ve elektrik araç şarj istasyonları ile sağlıklı bir yaşam tarzını da teşvik etmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Konya, Meram
Proje Tipi: Üniversite Kampüsü, Yüksek Öğretim Yapısı
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Konya Şeker
Danışman: ECOBUILD
Ana Yüklenici: Konya Şeker
Statik Projesi: Erduman Mühendislik
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Yurdakul Mühendislik
Altyapı Projesi: Diyap Mühendislik
Yangın Tahliye Projesi: Projesi Karina
Yangın Güvenlik Danışmanı: Karina
Fotoğraf: Yunus Özkazanç
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 22,960 m²
Toplam İnşaat Alanı: 180,000 m²

Pin It
Mimar

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan