Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Rawsters Coffee & Supply Co. Akmerkez

İstanbul’da Akmerkez AVM’nin Ulus cephesinde bulunan, sokak kotundan direkt ulaşıma sahip Rawsters Coffee & Supply Co., Wangan tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

2019 yılında tamamlanan kahveci, Türkiye’nin önde gelen üst segment kahve tedarik markalarından Kafeingo’nun, perakende alanındaki yatırımı olan yeni nesil kahve markası Rawsters Coffee & Supply Co.’nun İstanbul’daki ikinci şubesidir.

Yeniden kullanımı öncesinde, alışveriş merkezine ait bir depo olarak kullanılan, dağınık duvar yapısı ve cephede konumlanmış geniş perde duvarı ile tasarımı oldukça kısıtlayan yapıya sahip 35 metrekarelik hacim, mevcut dağınık duvar yapısını geride bırakacak şekilde amorf bir ahşap kabuk yerleştirmesi ile, maksimum alan kullanımını hedefleyen, çalışan ve müşteriler açısından kullanıcı dostu bir yapıya kavuştu.

Konsept tasarımında zıtlıkların ön plana çıktığı mekânda, yavruağzı-beyaz paledyen zemin ve bordo rengi, dokulu duvarlar önünde konumlanmış amorf formlu ahşap iç kabuk, sıcak ve feminen bir his yaratırken, asimetrik mat paslanmaz bar, keskin hatlı sergilemelerin rafine detayları ve koyu lacivert cephenin yarattığı soğuk-maskülen yapı, dengeli bir kontrast içinde mekâna hayat veriyor. Mekân tasarımı, malzeme ve renk paleti ile dinamiklik, zıtlık ve aykırılık kavramlarına yeni bir kimlik kazandırıyor.

Cephedeki taşıyıcı duvarı saran dokulu ahşap yüzey üzerine yerleştirilmiş 60 adet paslanmaz not panosu ve A4 kağıtlardan oluşan grafik enstalasyon, kolay ve ekonomik güncellenebilir tasarımı sayesinde, markanın tüketiciyle sürekli güncellenen ve merak uyandıran bir iletişim içinde kalmasını sağlıyor.

Kapı kolları ve sabit oturma ünitesi gibi birçok detay, projeye özel olarak Wangan tarafından tasarlanırken, mekânda kullanılan koltuklar ve kanepe Wangan’ın dış mekan koleksiyonu, Punto serisine ait.

Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Kafeingo.co
Ana Yüklenici: Wangan
Fotoğraf: Emre Dörter
Proje Başlangıç Yılı: 2019
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 35 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kerem Özerler

Kutay Yorulmaz

Mert Uzyıldırım

Sena Sertçelik

Ceylan Ülker