Other Works
Similiar Projects

Saklıbahçe Konut Sitesi

MATU Mimarlık, İzmir Karşıyaka'da bulunan konut projesini anlatıyor:

Arsa sahipleri ile kat karşılığı inşaat şeklinde anlaşma yapmış ERSEZGİN İnşaat Ltd Şti (Sayın Akif ERSEZGİN) nin talebi üzerine mimari projeleri hazırladık. İlk etütlerimizi mevcut imar planı esas olarak yaptık.

Çevre yolu Örnekköy kavşağına yakın olduğundan kadastral parsellerin %80’i aşan zayiatı dikkate alınarak plana “Y” koşulu getirilmişti. Arazinin düz olmasına rağmen imar parselleri gelişigüzel düzenlenmişti. Projeyi, farklı geometri ve büyüklükte imar adaları üzerinde bir bütünlük içinde çözümlemek olanaksız görünüyordu. 

İmar adaları fiziki yapılaşmanın düzgün bir kütle düzenini oluşturmaya izin vermeyecek şekilde düzenlendiğinden, kent dokusuna katkısını arttırmak amacıyla düzenli imar adalarına dönüştürülmesi, Sosyal Tesis ve Karakol  kullanımlarının daha uygun yerleşim ve  düzenli hale getirilmesi, Mevcut planda yol altında kalan D.S.İ  içme suyu hattının kaldırım altında kalacak şekilde düzenleme yapılması, alanı ikiye ayıran 35.00 m’lik imar yolunun Çevre bağlantı yoluna daha dik bir açıyla bağlanmasını sağlayarak kavşaktaki tehlikenin azaltılması amacıyla imar planında değişiklik yapılması yoluna gidildi. (Ağustos 2005)

Plan değişikliği 15 ayda onaylanabildi. (Kasım 2006) Ön projeleri tamamlanmış ve onaylanmış olan projenin uygulama ve detay projelerini Mayıs 2007’de tamamladık. İnşaat Temmuz 2007’de başladı ve sürüyor.

Birbirinin simetrisi olan 8’er katlı 2 blok 35.00 m’lik imar yolunun iki kıyısına yerleştirildi.

Toplam 50.000 m2 inşaat alanında 7 ayrı tipte 250 adet konut tasarlandı. “C” formunda konut bloklarının orta kısmında yüzme havuzu ve park yer almaktadır. 35.00m’lik yola cephesi olacak şekilde 8 adet (birleştirilebilir) işyeri ve üzerlerinde villa tip dubleks konutlar iç ortak mekanı tanımlamaktadır.

Ayrıca, her konut için 1 adet kapalı otopark, 2 adet kreş, 2 adet Yüzme Havuzu, 2 adet Kafeterya, 2 adet sera, park ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Konut bloklarının üst terası sağlıklı yaşam olanaklarını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Map
Details
Project Location: Karşıyaka, İzmir
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Ersezgin İnşaat
Ana Yüklenici: Ersezgin İnşaat
Structural Project: Orkut Erezgin, Selim Ardalı
Electrical Project: Onmuş Elektrik, Namık Onmuş
Plumbing Project: NU Mühendislik, Naci Uzakgören
Project Start Date: 2006
Project End Date: 2007
Construction Start Date: 2007
Building Plot Area: 34,786 m²
Total Construction Area: 38,515 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Salih Zeki Pekin
Contributing Architect(s)
Enis Beker
Nazan Noyan