Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Alaçatı Jakaranda Villaları

Alaçatı Jakaranda Villaları ortalama 400m² arsaya oturan 11 adet villadan oluşuyor:

Başak Akkoyunlu, projeyi anlatıyor:

Müstakil de olsa birçok villada olan mahremiyet sorununun çözümü olarak tüm konutlar kendileri için ayrılmış olan arsanın batısına dayanarak konuttan konuta 6 metre olması gereken mesafenin tamamı tek parça halinde konutun kullanımına bırakılmıştır.
Böylece tek duvarı sağır olan konutlarda tamamen içe dönük bir yaşam hedeflenmiştir.

Villalar arasında kalan 6 metre eninde, doğusu sağır yüksek taş duvar ile belirlenmiş olan bu geniş yan bahçelere bakan cepheler maksimum açıklık ile çözümlenmiş, dış mekân kullanımının ön planda olduğu bu konutlarda iç ve dış mekân sınırlarının mümkün olduğunca kaybolmasına çalışılmıştır. Mekânların dayandığı sağır duvarın batı cephesinde olması da bu geniş açıklıklı iç cephenin rahatsız edici batı güneşinden korunmasını sağlamıştır.

Planlamanın omurgasını oluşturan bu sağır duvar doğal taş kaplanmış, çelik merdiveni de barındıran bir galeri ile mümkün olduğunca kendi başına durması hedeflenmiştir. Çatıda da bir yarık bırakılarak gün boyunca güneş ışığının taş duvarı yalaması sağlanmış, aydınlatma ile de aynı etkinin gece de devam etmesi duvarı heykelleştirmiştir. Taş duvarın devamında yer alan bahçe duvarları serpme sıva ile kaplanmış, taş duvara dokunmayacak şekilde inşa edilmiştir.

Malzeme seçiminde cam ve çelik gibi yaşlanmayan malzemelerden uzak durulmuş, mümkün olduğunca yalın ve dokulu malzemeler kullanılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Çeşme
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Gemak Yapı
Ana Yüklenici: Gemak Yapı
Peyzaj Mimarlığı: Terry Filidis Peyzaj Mimarlığı Hizmetleri
Statik Projesi: Erkan Karadağ
Şantiye Yöneticisi: Mustafa Korkmaz
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 5,275 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,840 m²

Pin It
Mimar

Başak Akkoyunlu
Yardımcı Mimar(lar)
Özge Çağlayan