Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Maxi Mood Tip 1 ve 2

İzmir’in Çeşme İlçesi Dalyan mevkiinde yer alan arazi geniş bir panoramaya sahip ve eğimli bir bölgede yer alıyor.

Tuna Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Tasarım sürecinin başlangıcında işveren ile yapılan görüşmeler sonucunda istekleri üzerine 4.533 m2’lik araziye tip-1’den 3 adet, tip-2’den 4 adet olmak üzere 2 farklı tipte 7 adet villa konumlandırılmıştır.

Eğimli bir arazi yapısına sahip olan tasarım alanında konumlanan yapılar, birbirlerinin manzara görüşünü engellemeyecek ve aralarındaki mesafe maksimum alana sahip olacak şeklinde yerleştirilmiştir.

Modern bir mimariye sahip olan yapılarda, iç ve dış mekan bütünlüğü şeffaf malzemelerle sağlanmıştır. Sıcak bir malzeme olan doğal ahşap, diğer cephe kaplama malzemeleriyle bir bütünlük oluşturacak şekilde kullanılmıştır. İki tip villa tasarım olarak farklı gibi görünse de yapıların modern tarzı ve kullanılan malzemelerle site bütünlüğü yakalanmıştır.

Her villa kendine ait bir araç girişi, havuzu, otoparkı ve yeşil alanı olacak şekilde tasarlanmıştır. Giriş katında serbest planda çözülen yaşam alanları aynı kotta havuz ve terasla iletişim kurup iç ve dış kavramlarını bütünleştirerek görsel algıyı mekânsal olarak arttırmaktadır. Üst zemin kat ile birinci katı birbirine bağlayan ahşap merdiven galeri boşluğundaki sirkülasyonu tanımlayarak birinci kattaki hol ile birleşir.

Galeri ile kurgulanan yaşantıda üst kata yaşama odaları yerleştirilerek daha özel alanlar yaratılmış ve bu özel alanlar aynı zamanda kendi içerisinde giyinme alanı ve banyosu olan bağımsız hacimler olarak tasarlanmıştır. Bodrum katta ise kullanıcıların tercihlerine yönelik düzenlenebilir sosyal alanlar bulunmaktadır.

Yapılara genel olarak bakıldığında her biri bağımsız olarak kendi peyzajı, kendi yaşam alanlarıyla var olan ancak birlikte bakıldığı zamanda site bütünlüğü yaratan, kullanılan malzemeleriyle alanda kendini belli eden, tasarımın başlangıç aşamasında oluşturulmak istenen modern mimari tavrın yansımasıdır.

Künye
Proje Yeri: Çeşme, İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Karen Spor AŞ
Ana Yüklenici: Karen Spor AŞ
Fotoğraf: Mehmet Yasa
Şantiye Yöneticisi: Yelda Tuna, Gülşah Çomak
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 4,533 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2,300 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yelda Tuna
Yardımcı Mimar(lar)
Fırat Tanaydın
Gülşah Çomak