Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mamurbaba Ev

Unlimitedesign tarafından 2016 yılında tasarlanan tek ev, İzmir Mamurbaba'da bulunuyor.

Selina Kazazoğlu, projeyi anlatıyor:

Çeşme-Mamurbaba bölgesinde, 800 m² bahçe içinde yer alan ve toplam 200 m² alanda kurgulanan iki katlı ev, modernizmi temsil eden bir tasarım anlayışına sahip. Ev aynı zamanda, organik dokular ve beyaz-gri ağırlıklı renk paletiyle doğaya kolayca uyum sağlayan bir profili temsil ediyor. Çağdaş mimari ve dekorasyon tutkunu olan ev sahipleri, evlerini iç mimar ve tasarımcı Selina Kazazoğlu’na teslim ederken, evin sakin ve rahat yaşanabilir bir karaktere sahip olmasını, mekanların çoğunda fonksiyonel gizli depolama alanlarına yer verilmesini ve bu çözümlerin mimari ile uyum sağlayacak şekilde kurgulamasını istemişler.

Tasarım çalışmalarına evin betonarmesi ve çatısı tamamlanmış durumdayken başlayan Selina Kazazoğlu, tüm odaları, geçişleri ve açıklıkları yeniden kurgulamış. Diğer tarafta, yapının mimari kurgusunda değişiklikler yapan Kazazoğlu, koridoru salon bölümünden ayrıştırarak çocuk ve ebeveyn odaları ile direkt olarak ilişkilendirmiş. Bahçedeki barbekü alanı, havuz, veranda ve bahçe duvarlarının yerleşimi yeni baştan tasarlanırken, peyzajın modern yapıyla bütünlüğü ve doğayla iç içe bir yaşam sunması ön planda tutulmuş.

İskandinav stilinde dokunuşlarıyla minimal bir çizgiyi temsil eden evin tasarım sürecinin başlangıcında, öncelikle dolaplar çözülmüş. Duvarlar ise bu plan etrafında şekillenmiş. Dolapların genel mimariye ve dekoratif ruha uyumlu oluşu, gömme olarak çözümlenmesi ve duvarların bir parçası gibi görünmesi Selina Kazazoğlu için projenin en özel detayları arasında yer almış. Aynı zamanda, beyaz ve onu destekleyen pastel renkler sayesinde minimal ev konsepti, naif bir duruş kazanmış. Evin açık plan olarak şekillendirilmesi, hem çocuklarının göz önünde olması, hem de aile bireylerinin birbirlerini görebilmesi açısından başka bir değeri temsil ediyor.

Proje kapsamında doğramaların tamamı duvarların içine gömülecek şekilde tasarlanmış. Tüm pencereler açıldığında, iç mekanın dış mekanla bütünleşmesi ve zemindeki malzemenin ham duruşu evi sınırlardan arındıran bir etki ortaya çıkartmış. Zeminde yer alan doğramaların gömülmüş olması da bu efekti desteklemekte. Evin hakim renk paletinde, modernizmin temsilcisi, benzer natürel etkinin vurgulanışını gözlemlemek mümkün.

Evin aydınlatma sistemi için çoğunlukla spot kullanılmış. Sarkıt aydınlatma elemanları ise minimal çizginin temsilcisi, gösterişten uzak ve sakin bir atmosfer yaratmak hedefiyle, mekanların içerisinde tasarım odağı olacak şekilde seçilmiş. Proje kapsamında perde bantı kullanılmamış ve perde rayları tavana gömülmüş. Evin tüm kapalı mekanlarında -beton görünümü sağlamak amacıyla-çimento esaslı bir kaplama malzemesi kullanılmış. Malzeme aynı zamanda sürülmesi mümkün, derzsiz, mala izlerinin görüldüğü ve bakımı kolay olması sebebiyle de tercih sebebi olmuş. Dış mekan zeminlerinde ise seramik, barbekü alanında ise tik kullanılmış. Projenin peyzaj düzenlemesinde tropik bitkiler ön planda olacak şekilde, çim alan ise mümkün olduğunca azaltılmış.

Künye
Proje Yeri: Çeşme, İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Fotoğraf: Fevzi Ondu
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 800 m2
Toplam İnşaat Alanı: 200 m2

Pin It
Mimar

Selina Kazazoğlu