Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aialoft Ayayorgi

ARKIV Seçkileri 2013'te yer alan Aialoft Ayayorgi, Çeşme'nin en güzel koyları arasında yer alan Ayayorgi, Hacettepe ve Dalyan koylarına tepeden bakan, yüksek kotlu bir arazi üzerinde konumlanıyor.

İç mimar ve tasarımcı Selinan Kazazoğlu tarafından tasarlanan Aialoft projesi, bulunduğu bölgenin yapısı ile uyumlu ve aynı zamanda dikkatleri üzerine çeken bir konsepte sahip. Projenin adında barındırdığı gibi "loft" temasından yola çıkarak oluşturulan evler, bulunduğu arazinin kayalık yapısını, sakız, zeytin, ardıç, kekik gibi Ege'yi temsil eden ağaç ve bitkilerin oluşturduğu tekstürü bozmamayı hedefleyen bir anlayışla tasarlanmış. Buna paralel olarak dış mekanlarda, cephede ve iç mekanlarda çevresi ile örtüşecek yapıda ve renk tonlarında mazlemelerin kullanımı ön planda tutulmuş.

İlk bakışta kuzey yönündeki yüksek camları ile dikkat çeken Aialoft projesinde güney ve batı cepheleri, iklimin gereksinimlerine göre, klima ihtiyacını en aza indirgeyecek mekanlar yaratmak amacıyla kapalı olarak tasarlanmış. Yapıların cephesinde cam haricinde, iç mekanlara kadar uzanan, Thermowood ahşap kullanımı tercih edilmiş. Böylelikle, ahşabın sıcaklığının betonla birleştiği bir denge oluşturulmuş. İç mekanlarda ise ferah ve geniş bir etki yaratmak için binaları ayakta tutan yapısal elemanların gizlenmesi yerine, çelik konstrüksiyon tasarımın bir parçası haline getirilmiş. İç mekan zemininin terasla aynı kotta birleşimi ve yine aynı kotta bulunan havuzun cam ile şeffaflaşan cephede iç mekanla kesintisiz olarak buluşması belkide projenin en dikkat çekici noktası olarak ortaya çıkıyor. Zeminlerde ebat olarak alışılmışın dışında ölçüsüyle tek parça gibi algılanan ve zaman içerisinde renk değişimi gibi sorunları ortadan kaldıran Kalesinterflex zemin seramiği kullanılmış.

Öncelikli olarak yazlık kullanıma uygun ve fonksiyonel evler olarak projelendirilen Aialoft kullanıcıların ihtiyaç duyabilecekleri tüm detaylar göz önünde bulundurularak, şahsi eşyaları dışında hiçbir masraf yapmadan yerleşebilecekleri evler olarak donatılmış. Dolap sistemleri, soyunma odaları, konutlarda genelllikle gözardı edilen ütü, çamaşır ve kurutma makinası üniteleri, mutfak bölümümde bulunan ada çalışma bankosu, kiler dolabı, şarap dolabı, terasta bulunan barbekü bölümü, tüm eve yerleştirilen gizli iklimlendirme sistemi ve müzik sistemi gibi detaylar bu anlayışla iç mekanlarda konumlandırılmış. Diğer tarafta, tüm evlere temel otomasyon sistemi yerleştirilirken, akıllı ev sisteminin tüm donanımlarını kullanmak isteyen ev sahipleri için gerekli altyapı hazır hale getirilmiş.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çeşme, İzmir
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: Procon Yapı İnşaat ve Mühendislik Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.
Ana Yüklenici: Procon Yapı İnşaat ve Mühendislik Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.
İç Mekan Projesi: Selina Kazazoğlu Interior & Product Design
Proje Yöneticisi: Selina Kazazoğlu
Statik Projesi: Tevfik Seçer, Teknom Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 3.600 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1.860 m²

Pin It
Mimar

Selina Kazazoğlu