Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İst-West

DB Mimarlık, ARKIV Seçkileri 2013'te yer alan projeyi anlatıyor:

Bu proje, kent dinamiklerinin, denge ve uyum içinde, 'kent içinde kent' konseptiyle yorumlandığı bir projedir. Meydanlar, sokaklar, avlular ve parklarla parçalanan yapı kütleleri, farklı kotlarda oluşturulan yeşil zeminler, yapısal özellikleri ve çevresiyle kurduğu ilişki, onu emsallerinden farklılaştırır. Bu proje kente, sağır duvarlarla değil, onunla zeminden itibaren, birebir ilişkili mekânlarla karşılık verir. Yanı sıra kamusal – özel alan tanımı ve ayrımını ustalıkla yapar, konut kullanıcılarının güvenlik ve mahremiyetini gözetir. Arsanın kentin hızlı akışına cephe oluşturan çeperleri, bu akışa karşılık verecek program ve kabukla şekillenirken, yolun gerisinde yeşil bir avlu oluşturan iki L baza ve üzerinde yükselen konut blokları ile sakin ve keyifli bir yaşam alanı tanımlanır.

Bağcılar Basın Ekspres yolu ve Değirmenbahçe Caddesi yönünde yer alan ve arsa çizgisini vurgulayan yatay bloklar üzerinde köşe noktalarda üç rezidans bloğu yükselir. Cephe karakteristiği ve program olarak içteki konut bloklarından ayrışan bu yapılardan Basın Ekspres yoluna cepheli olanın bazasında katlı mağaza ve dükkanlar, Starcity Alışveriş Merkezi ile karşılıklı cephe oluşturan yatay blokta cafe ve restoranlar yer alır. Zemindeki kırmızı zone, çeper boyunca yer yer bir kentsel meydan ve alle olarak yaya hareketini organize eder. Basın Ekspres yolu yönündeki yatay bloktan açılan bir pasajdan (giriş) yeşil bir iç avlunun etrafında sıralanmış Food Court'a ulaşılır. Değirmenbahçe Caddesi yönündeki yatay bloğu finalleyen saçak, içteki konut alanının girişini vurgular. Konut bloklarının altında yer alan bazalardan birinde, az katlı yatay konutlar konumlanmaktadır. Arkadaki baza, bu konutların kullanıcılarına hizmet eden sosyal tesistir.

Çeperdeki kütleler ve içteki konut kütleleri sadece kentle kurdukları ilişki ile değil, aynı zamanda cephe karakteristiği ile de birbirlerinden ayrışırlar. Yola cepheli rezidans blokları, metal mesh ve gerisindeki cam yüzeyin oluşturduğu çift fasadla, kente daha maskulin bir yüz oluştururken, içteki konut bloklarının cephelerinde ahşap ve cam ağırlığı fark edilir. Daire planları ve m2'leri de her iki konut bloğunda farklılık gösterir. Yola cepheli olanlarda , 1+1, 2+1 ve stüdyo daireler, home ofis olarak kullanıma müsait daireler varken, diğerinde daha büyük m2'ler ve 3+1 ve 4+1'lerin ağırlıklı olduğu, çocuklu ve kalabalık ailelerin, şehrin içinde, fakat sakin ve yeşile yakın bir yaşantıyı bulabilecekleri nitelikte bir konut yapısı mevcuttur.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Ana Yüklenici: Fer Yapı
Peyzaj Mimarlığı: Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık
Proje Yöneticisi: Serkan Uğuz
Statik Projesi: Yapı Teknik İnşaat
Mekanik Projesi: ANKA Proje Danışmanlık
Elektrik Projesi: ANKA Proje Danışmanlık
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 218.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Bünyamin Derman