Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Gürpınar Su Ürünleri Hali

İstanbul'da Büyükçekmece ve Küçükçekmece gölleri arasında, Beylikdüzü, Gürpınar mevkiinde Marmara Denizi kıyısında yer alan Gürpınar Su Ürünleri Hali D 100 Karayolu'na 6,5 km mesafededir.

Yaklaşık 220.000 m2 dolgu alan üretilerek, deniz üzerinde inşa edilen yaklaşık 60.000 m2 kapalı alanlı yapı, mimarisi, mekansal kurgusu, programı ve inşa sistemi ile bölge için bir landmark oluşturmanın yanı sıra ekolojik yaşantı ve balık kültürünün tanıtılması gibi bir amaç da taşımaktadır.

Yapı kıyı çizgisine paralel bir dikdörtgen formdur. Kıyı promenadı boyunca tasarlanan yeşil kuşak tüm kıyı için bir kimlik tanımı yapar. Tesis içindeki fonksiyon ayrışması son derece yalındır. Yapının kuzey ve batı cepheleri balık girişi ve mezat alanına ayrılmıştır. Ortada yeşil iç avlularla (bahçelerle) parçalanmış balık işleme alanları ve ofisler yer alır. Bu avlular hem alanın esnek kullanımına imkan verirken, hem de doğal aydınlatma ve klimatizasyon sağlar. Yapının doğu ve güney cephesi ise halka açık rekreatif ve su dünyası ve balık kültürünün interaktif deneyimlendiği sosyal alanlara ayrılmıştır. Geniş bir Marmara Denizi ve İstanbul panoramasına açılan bu alanda açık aktivitelerin yanı sıra deniz müzesi, tematik deniz mutfağı gösterileri alanı, konferans salonu, kafeler ve restoranlar yer alır.

Yapının çatısı güneş panelleri ile kaplanmış, böylelikle yapının enerji ihtiyacını kendi imkanları ile karşılaması amaçlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beylikdüzü, İstanbul
Proje Tipi: Pazar Yeri
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Yüksel Proje
Statik Projesi: Güvengiz Mühendislik
Mekanik Projesi: Promek Mühendislik
Elektrik Projesi: Yurdakul Elektrik Proje
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 60,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Bünyamin Derman