Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Design Finalist, FLORIM Milano Showroom Exhibit it Contest: Illusion Vision

FLORIM Exhibit it Design Competition yarışmasında ödül alan proje Dila Gökalp Architects tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Sergileme hali günümüzde içinde bulunduğumuz teknoloji gelişmelerden dolayı statik ve durağan bir eylemden çok dinamik ve çok katmanlı bir deneyim performansına dönüşmeye başladı. Sergilenenle izleyicinin arasında geliştirilen bir deneyim kurgusunun kendisi bir sergileme performansı neredeyse. FLORIM Milano Showroom'unda sergilenecek seramik numunelerini konu edinen Exhibit-it Tasarım Yarışması'nda sergilemek bugün ne anlama geliyor sorusunu tekrar sorarak başladık. Halihazırda bizi saran sonsuz ağ zinciri mantığı ile tekrar sergi - sergileme - sergilenen üzerine düşündüğümüzde ağ - tekrarlamak - sonsuz bilgi - zaman - mekan kavramları üzerine yoğunlaştık. Böylece ETKİLEŞİM - PARÇASI HALİNE GELMEK - KEŞİF gibi temel kavramları mekansallaştırmayı amaçladık.

Tarih boyunca kimyasal özellikleri değişse bile günümüze ulaşan malzemelerden biri olan seramik sergilenen nesne olurken, benzer bir kadere sahip diğer malzeme olan 'ayna' ise enstalasyonda temel yapı taşı olarak seçildi. Yansıttığı yüzeylerle sonsuz bir tekrar imkanı sağlarken illüzyonla gerçeklik arasında izleyiciye keşif yoluyla kendi has bir deneyim sunuyor. Ayna, yansıtıcı özelliğiyle bakış ve bakılan için çoklu bakış açıları sunuyor. Böylece merak, gizem ve keşif bu sergileme enstalasyonunun en önemli girdilerinden biri haline geliyor. İzleyici serginin bir parçası haline gelirken, yansımayla beraber sergilenen nesneyi farklı bakışlarla deneyimlemiş oluyor.

5m x 5m yansıtıcı siyah malzemeden yapılan platformun üzerinde görünmez bir karolaj oluşturduk. Yüksekliği 5m olan enstalasyonun içindeki bu karolaja kutu profillerden bir strüktürle görünür hale getirildi. Strüktüre tijlerle asılan bu panellerin yüzeyleri birbirini 90 derece ve katları ile görmesi sağlandı. Bu açı oyunları sonsuz tekrarı ve yanılsamayı oluşturmaya yetiyordu. Söz konusu 60 cm genişliğindeki panellerden bazıları ayna, bazıları ise sergilenen seramik panelleri olarak kurgulandı. Platformun tam merkezinde yani karolajın tam ortasında ise Sonsuzluk Kutusu (Infinity Box) adını verdiğimiz LED özel tasarım bir ışık kaynağını yerleştirdik. Bu ışık kaynağı, bilgi ekranıyla sergilenen nesnelere dair bilgi verirken hem de ışığın parlamasıyla sonsuz yansımayı güçlendiriyor.

Künye
Proje Yeri: Milano, İtalya
Proje Tipi: Stant Tasarımı
Proje Tipi Grubu: Mansiyon
İşveren: FLORIM Italia
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 25 m2

Pin It
Mimar

Dila Gökalp
Yardımcı Mimar(lar)
Marija Milenkoska