Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Uliveto Evi

Noname Studio tarafından tasarlanan Uliveto evi, Carovigno’da, Puglia’nın güney bölgesindeki Brindisi eyaletine ait küçük bir kasabada, yer alıyor.

Evin nüvesi konumlandırıldığı yerin doğal unsurlarından üretilmiş. Arazinin karstik kısmını yapının yerleştiği podyumdan sınırlayan, kireçtaşından alçak bir blok duvar bu unsurların ilkini oluşturuyor. İkincisi ise, Apulia tarım arazisi boyunca zaman ve rüzgâr tarafından şekillendirilmiş soyut heykeller gibi uzanan, paha biçilmez bir kaynak olan zeytin ağaçları. Yapının ve doğal podyumun merkezinde yer alan asırlık bir zeytin ağacı, varlığı ve konumu itibariyle projeyi etrafında şekillendiren ana unsur olmuş. Bu nedenle yapı, mevcut zeytin ağaçlarının mümkün olduğunca bütünlüğünü koruyarak kurgulanmış; inşaat sürecinde ağaçlardan sadece üç tanesi taşınmış.

Villanın yaşam alanını içeren bir küp (gündüz kullanımı) ile yatak odalarını içeren dikdörtgen prizmanın (gece kullanımı) kesişimi olarak düzenlenen yapı, işlevlerin hiyerarşisini ve mekânsal düzenlemedeki ilişkilerini açıkça dışa vuran bir kompozisyona sahip. Bu iki kütle, asırlık zeytin ağacını, açık terasın merkezini ve ana yaşam alanının kalbini kucaklarcasına plan düzleminde hafifçe döndürülmüş.

Beyaz kireçle kaplanmış saf formların katı stereometrisi ile zeytin ağaçlarının rüzgâr ile bükülmüş pastoral görünümünün yarattığı karşıtlık, yapının karakterini oluşturuyor. Gargano’nun yamaçlarından çıkarılan ve bir tür kireçtaşı olan Apricena taşı, sadece evin özellikli bölümlerinde kullanılmış. İç mekân düzenlenmesi ve kullanılan mobilyalar tek bir üslup çizgisi izlemek yerine, ev sahiplerinin kozmopolit ruhunu tanımlayan uzak “dünyalar” ile şaşırtıcı ve uyum içinde bir diyalog kurmayı amaçlıyor.

Künye
Proje Yeri: Carovigno, İtalya
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Mimari Mesleki Kontrollük: Francesco Cavallo
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2021
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2021
Arsa Alanı: 10.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 170 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Andrea Perego

Görkem Güvenç

Francesco De Felice