Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

hepsiburada.com Operasyon Merkezi

Yapımı 2016 yılında tamamlanan hepsiburada.com Operasyon Merkezi, Gebze Kocaeli''nde bulunuyor.

ÜNDER Architects, projeyi anlatıyor:

Gebze Güzeller Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan hepsiburada.com Operasyon Merkezi Projesi, en son teknolojilerin kullanıldığı 100,000m2 büyüklüğünde endüstriyel bir bina içerisine, günümüz ofis yaklaşımlarını entegre eden bir proje olma özelliğini taşımaktadır. Proje, İstanbul dışında bir sanayi bölgesinde bulunuyor olsa da, çalışanların, marka aidiyetini de güçlendirecek şekilde, İstanbul’da bulunan merkez ofisleri ile benzer konfor şartlarında çalışmaları hedeflenmiştir. 

Standart bir ofis aks sistemine sahip olmayan, uzun bir koridor hüviyetindeki alçak tavanlı katların, verilen ihtiyaç programı ile entegrasyonunda, operasyon merkezinin en çok göze çarpan figürü olan kutular ve kolilerden esinlenilmiştir. Kat planlarındaki kapalı odalar, yan yana dizilip zaten mevcut olan koridor hissini daha da güçlendirmek yerine, daralıp genişleyen bir sirkülasyona takılarak, katlanmış bir kutu gibi, bir duvar öğesi (folded feature wall) etrafında örgütlenmiştir. 

Ofis alanlarıyla operasyon arasında görsel iletişimi pekiştirecek açıklıklar oluşturulmuş, toplantı odalarının ise direkt irtibatta olduğu bir seyir terası konumlandırılmıştır. Toplantı odalarından biri (pop-up room) kütlesini dışa doğru fırlatmak suretiyle fiziken operasyonun içine konsol yaparak, işin temelinde yatan, ofis ve operasyonun ayrılmaz bütünlüğünü temsil eder.

Ofis içerisinde İstanbul’dan gelecek çalışanların da kullanabilecekleri esnek çalışma alanları, sosyalleşme alanları ve küçük toplantı, özel görüşme bölümleri oluşturularak, çalışanlara farklı imkanlar sağlanmıştır. Açık ofis alanında departmanlar, masalarda ve sandalyelerde kullanılan renklerle birbirinden ayrılmıştır. Farklı renkler sayesinde ofiste tekdüze etkiden kaçınılmıştır. 

Zemin katta bulunan resepsiyon alanı da ofistekine benzer şekilde, bu sefer operasyon hacmine doğru açılan, katlanmış bir kutu olarak gelenleri karşılar. Resepsiyon alanından asansör holüne kadar devam eden duvar yüzeyine Burak Arıkan tasarımı ağ haritası yerleştirilmiştir. Koridorun sonunda ise kullanıcıların interaktif bir şekilde ağdaki farklı verileri görebilecekleri bir ekran konumlandırılmıştır. Bir sergi alanı olarak ele alınan giriş ve koridor boyunca, sanat eserini ön plana çıkaracak minimal bir yaklaşım benimsenmiştir.

Ofis genelinde öne çıkan yüzeylerde kullanılan su kontrası, rengi itibariyle kutu hissini pekiştirirken, endüstriyel bir malzemenin yine ham olarak ele alınmasıyla, binanın esas ruhunu da hatırlatır. Detaylarda gösterilen titizlik bu ham malzemeye daha bitmiş ve sofistike bir görüntü katar.

Hepsiburada.com Operasyon Merkezi Projesi operasyon faaliyetlerine ek olarak, ofisler, esnek alanlar, call center, yemekhane gibi çeşitli fonksiyonları barındırırken, mevcut bir imalatın devamı olarak başlayan tasarım süreci, müşteri ihtiyaçları, ve mevcut imalatların maksimumda kullanılmasını hedefleyen bir tasarım yaklaşımıyla, farklı ve inovatif bir tasarım olarak değerlendirilebilir. 

Harita
Künye
Proje Yeri: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İşveren: Doğan Online
Ana Yüklenici: Sistema
Fotoğraf: Mirhan Bilir
Mimari Mesleki Kontrollük: ÜNDER Architects
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 2,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Burak Ünder

Regaip Adem

Müge Taştan

Tuba Şehitoğlu