Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Prefabrik Yapılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Prefabrik Yapılar’ın tasarımı ÜNDER Architects’e ait.

Kiosk tasarımlarının kentte yaratmış̧ olduğu sorunlara ve mevcut envantere İstanbul özelinde odaklanan araştırma çalışması sırasında tespit edilen "yayılmacı ve kontrolsüz genişleyen yapılaşma" karşısında, özellikle kamusal alanlarda yer alan kiosklar için işlevinin ve buna bağlı boyutunun optimize edildiği bir çözüm tercih edilmiştir. Bu anlamda günümüz ihtiyaçlarına, eksilen ihtiyaçlara ve yakın gelecekte doğabilecek ihtiyaçlara odaklanan tasarım çalışması, fonksiyon merkezli olmak üzere tasarlanmış bir modülasyona dayanan, kompakt bir ürün olarak ele alınmıştır.

Standardizasyon

İstanbulun çeşitli noktalarında yer alan prefabrik yapıların, yıllar içinde farklı tasarımlarla ele alınması ve çok sayıda uygulanmasından kaynaklanan görsel kirlilik ve çok sesliliğin ortadan kaldırılması ve kamusal alanları kontrolsüzce etki altına alan bu yapıların çok işlevli, kompakt ve sürdürülebilir bir anlayışla ele alınacak şekilde standardize edilmesi hedeflenmiştir.

Modülasyon

Kentte bulunduğu noktanın değişken ihtiyaçları doğrultusunda ünitenin büyüyüp küçülebilmesine, kolay taşınabilmesine, başka bir noktada farklı amaçlar için yeniden kullanılabilmesine imkan sağlayan sürdürülebilir modüler bir sistem tarifi yapılmıştır. İstanbul için güçlü imgelerin oluşturduğu, kente adaptasyonunu sağlayacak form önerileri geliştirilmiştir.

Sürdürülebilirlik

Tasarımdaki modülerlik ve standardizasyon özellikle üretim kolaylığı sağlamakta ve malzemelerin zaman içerisindeki bakım ve değişimi ile ilgili sürdürülebilir bir döngü, dönüştürülebilir bir sistem önermektedir.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Geçici Strüktür / Enstalasyon
Proje Tipi Grubu: Kamu Yapısı
Mimari Proje Ekibi: Burak Ünder, Müge Taştan, Cansu Aksu, Gül Yücel, Emre Doğanlar, Ezgi Mete, Deniz Özcan
İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Ana Yüklenici: ASAŞ Alüminyum San.ve Tic. A.Ş.
Statik Projesi: Özcihan Mühendislik
Mekanik Projesi: Akım Mühendislik
Elektrik Projesi: Prota Mühendislik
Fotoğraf: Deniz Özcan
Proje Başlangıç Yılı: 2021
Proje Bitiş Yılı: 2021
İnşaat Başlangıç Yılı: 2021
İnşaat Bitiş Yılı: 2021

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Burak Ünder

Müge Taştan

Cansu Aksu

Gül Yücel

Emre Doğanlar

Ezgi Mete

Deniz Özcan