Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Otopratik Servis ve Satış Binası

SGB Mimarlık, Ankara'da Ostim'de bulunan Otopratik Servis ve Satış Binası projesini anlatıyor:

Ticaret trafiğinin oldukça yoğun olduğu Ankara-Ostim bölgesinde bir parselde çalışmak, o bölgede işleyen hızlı-yüklü ticaretin havasını solumak; beklentilerde ön planda olan ticari kaygıları mimarlık disiplini ile harmanlamak adına yüklü bir sorumluluğu da beraberinde getirdi.

Tasarım çalışmalarımız süslemelerden uzak, kargaşalardan sıyrılmış, olabildiğince sade ve yalın hatlarla planlanmış bir yapı arayışı ile ele alındı. Bölgenin yoğun trafiğine karşı sakin ve net çizgilerle tavır almak istedi yapımız.

Dış cephede düşey çizgiler reddedilip, yatay hatların matematiksel dizilişi ön planda ele alındı. Birbirinin katlarını izleyen sayı dizilerinin uyumu ve dengesini yapının matematiğine taşımak ve doğal getiri olan güçlü-dengeli kurumsal ifadeye ulaşmak adına tasarım çalışmalarımız şekillendi.

Düşey taşıyıcıların kendilerini cam cephe arkasına gizlemeleri sağlanırken, şeffaf ticaretin önemi ve güzelliği yapının şeffaf ifadeleriyle vurgulandı. Bu anlamda ısıcamların her iki katmanına da farklı işlemler uygulattırılarak görsellik ve geçirgenlik adına özgün bir deneme çalışması yapıldı.

Hareketli bir ticaretin yaşanacağı kesin olan yapıda; tüm iç mekanlar da kullanıcılarını dinlendirici ve sakin etkilerle karşılamak adına planlandı. Araç parçalarının yuvarlak veya karışık geometrili mekanik görüntülerinin sergilenmesi ; iç mekanda açık renk tercihleri, kare gibi kesin ifadeli geometri seçimleri ile desteklendi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Yenimahalle, Ankara
Proje Tipi: Atölye Çalışması, Ofis, Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Kardeşler Otomotiv
Ana Yüklenici: Kardeşler Otomotiv
Statik Projesi: Akdeniz Mühendislik
Mekanik Projesi: AB Mühendislik
Elektrik Projesi: AB Mühendislik
Fotoğraf: Elif Vural Akgün
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 1,200 m2
Toplam İnşaat Alanı: 3,600 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Seçkin Sezer Baydar
Yardımcı Mimar(lar)
Elif Vural Akgün