Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bebek Mavi Ev

Bebek sahilde, park ve boğaz manzaralı teras katı konut dairesi Ofist tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

110 m2, 2 oda 1 salon ic mekan ve 40 m2 terasa daire, Bebek’te 1930’larda inşa edilmiş, hala birçok daire konut olarak kullanılan bir aile apartmanında bulunuyor.

Sadece üç haftalık bir sureci olduğu için biraz da karşılıklı güven ilişkisi içerisinde ilerleyen bu projenin ön hazırlık, projelendirme gibi süreçleri neredeyse hiç olmadı.  Genel bir takım tasarım yaklaşımlarında mutabık kalındıktan sonra hızlıca tedarik, üretim ve uygulama süreçlerine girildi.

İnşai isleri minimum tutma hedefi ile ilerlendiyse de çok kullanışsız olan ikinci odayı büyütebilmek için duvar yıkımı gibi müdahaleler de oldu.  Bir takım tesisat revizyonları da.  Hatta eksik parkeler de tamamlandı.  Banyoların mevcut halleri kısmen korunduysa da mutfak da komple bastan yapıldı.

Ev sahibinin beklentileri huzurlu, dingin, fonksiyonel bir ev ve her şeyden önce evin 10 yaşındaki kız çocuğu için çok tatlı ve mavi bir oda seklindeydi.  Bu ‘mavi’den yola çıkılarak, pek de yüksek tavanlı olmayan bu teras katında, mekansal bütünlük, devamlılık ve ferahlık için evin tüm duvar ve tavanlarında ayni mavi kullanıldı. 

Girişte, askı, ayna, şemsiyelik, kullanışlı bir çekmece gibi işlevleri yerine getirecek fonksiyonel birkaç modül tasarlandı.  Salonun girişinde ise, ev sahibinin bisikleti hem görsel bir öge olarak, hem de küçük mekanda çok yer kaplamaması adına duvara asildi.  Altına tasarlanan masif ahşap bank için ilham kaynağı Mickey Mouse. Üzerindeki yazı ise motor sporları hayranı ve ayni zamanda otomobil yarışçısı Paul Newman’a oyuncu esi Joanne Woodward tarafından hediye edilen 1968 model Rolex Daytona saatin arkasındaki yazıdan alıyor hikayesini.  

Şehirli ve çok kullanışlı bir ev tasarlamaktı hedef.  Rahat, işlevsel, modern ve evcil.  Çok okuyan ve zengin bir kütüphanesi olan ev sahibi için tüm salon duvarlarını çevreleyen, başka bir eve taşınma durumunda da kolay yer değiştirebilecek bir kütüphane tasarımı yapıldı.  Terasa, manzaraya ve şömineye hakim bir çalışma kösesi oluşturuldu. Şehirli, çok yer kaplamayan, modern, rahat mobilyalar seçildi ve Ofist tarafından tasarlanıp üretilen parçalarla bir araya getirildi.  Alçak tavan hissiyatını ortadan kaldırabilme amacıyla salon tavanına bir de ayna yüzey tasarlandı. 

Hem salon, hem de mutfak terasla direk bağlantılı. Organik tarım merakı olan ev sahibi hem arka balkonda hem de terasta ekim dikim yapıyor.  Küçük bir kent bahçesi tadında, tarladan sofraya mantığıyla terastan mutfağa… Ev sahibinin bu hobi ve uğraşına yer açacak şekilde terasta esnek, fonksiyonel ve de eğlenceli bir ortam yaratıldı.

Mutfak ise son derece ferah ve fonksiyonel tasarlandı. Banyolarda tesisat revizyonlarına hiç girilmeden mevcut seramikler ve vitrifiyeler de mümkün olduğunca kullanılarak, iroko ahşap dokunuşlarla daha sıcak ve fonksiyonel mekanlar yaratmak hedeflendi.

Bir kösesi de pilates aletleri için ayrılan yatak odasının sakin ve dingin olması hedefti.  Çocuk odası da biraz İskandinav esintileriyle modern, tatlı ve eğlenceli.  Her iki mekan için de tüm mobilyalar Ofist tarafından tasarlanıp üretildi.

Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Fotoğraf: Ali Bekman Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2019
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 150 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yasemin Arpaç

Sabahattin Emir