Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ev 4x12

Bitişik düzende 1960'lı yıllarda iki cepheli olan inşa edilmiş yapının dar uzun şeması (4m x 12m), projenin başlangıcından itibaren katlar arası ilişkilenmeleri zorunlu kıldı.

Yeni kesitler düzenlenirken evin olabildiğince çok ışık almasına ve derinliği boyunca bu ışıklılığın sürdürülmesine çalışıldı. Giriş katındaki mutfağın arka bahçeyle, günlük yaşama alanının ise -diğerine oranla daha büyük alan kullanımına olanak veren- ön bahçeyle ilişki kurması istendi. Giriş üzerindeki katta bir banyo ve bir de çocuk odası yer alıyor. Ön bahçeye bakan ebeveyn yatak odasının asma katlı kesiti bu katta başlıyor. Çatı katında ise ileride çocuk odasına dönüşecek bir konuk odası ve ebeveyn banyosu bulunuyor. 

Evin tasarımından yapımına kadar yaşanan bütün süreçlerde kullanıcıların mekan niteliğine ilişkin açık ve net tanımları oldu. Bu durum projeye ve uygulamaya olumlu katkı sağladı. Bu nedenle malzeme seçimi yaparken ve detayları oluştururken zorlanmadık. En başından itibaren kullanıcıların tasarım ve uygulamanın içinde doğrudan yer almaları nedeniyle, bugün için yaşamlarına uyumlu, gelecekte farklı kullanım potansiyelleri barındıran bir mekan kurulmuş oldu

Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İç Mekan Projesi: HS Mimarlık, Beyhan Konuk
Statik Projesi: Celal Erdem
Fotoğraf: Kemal Altınörs
Proje Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 135 m²
Toplam İnşaat Alanı: 174 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Hayriye Sözen
Yardımcı Mimar(lar)
Faruk Ahmet Koç