Other Works
Similiar Projects

Mecidiyeköy Sanat ve İstanbul Kitapçısı

Meydan düzenlemesi kapsamında konsept eskizleri caps. tarafından üretilen projenin, konsept geliştirme, uygulama projeleri ve uygulama danışmanlığı KAAT tarafından tamamlanmıştır.

Mecidiyeköy meydanı on yıllardır trafik yoğunluğu, gürültü ve egzost dumanına maruz kalması, toplu taşımaların düğüm noktası ve viyadük altında kalması gibi etkenler sebebiyle kent için son derece olumsuz bir yer olarak hafızalara yer etmiş durumdaydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentin önemli meydanlarını yenileme ve çağdaşlaştırma projesi kapsamında Mecidiyeköy Meydanı’nı çağdaş dünyanın bir parçası yapan, sahip olduğu sorunları ortadan kaldıran ve kentli için yeni bir durak noktası, çağdaş sanatla beslenen bir kent parçası üretmek için harekete geçti.

8.000 m²’lik proje alanı düzenlemesi kapsamında alana iki adet akupunktur yapı önerilmiştir. Bunlardan bir tanesi insanların hareket güzergahı boyunca izleyebilecekleri, dileyenlerin içine girip sergiyi deneyimleyebilecekleri sanat yapısı diğeri ise yıllarca atıl kalmış meydanın ve çevresinin kültürel rejenerasyonunu gerçekleştirebilmek için bir kitapçı yapısıdır.

Yapılar süzülen birer saçak ve altına aldığı dünyaynın tamamen ve kesintisiz şekilde dışarıdan algılanmasına imkan verecek şekilde tasarlanmıştır. Bir viyadük altında yoğun titreşime maruz kalması ve deprem bölgesinde olmasına rağmen, yapıda (highly advanced steel engineering and manufacturing) kullanılarak büyük açıklıklar ve konsollar oluşturulmuştur. Yapının 360 derecelik cam cephesi pivot cam kapılarla zenginleştirilmiş bu sayede meydandan yapıya ara sızıntılar sağlanmıştır

Details
Project Location: İstanbul, Şişli
Project Type: Store / Showroom, Exhibition Hall / Gallery
Proje Tipi Grubu: Kültür, Commercial
Employer: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Consultant: Selami Gürel
Ana Yüklenici: Taş Yapı
Peyzaj Mimarlığı: caps.office
Interior Architecture: KAAT Mimarlık
Concept Design: caps.office
Construction Drawings: KAAT Mimarlık
Lighting Project: LAB1 Lighting Design
Structural Project: Metal Yapı
Mechanical Project: Slm Mühendislik
Electrical Project: Slm Mühendislik
Çelik Projesi: Metal Yapı
Photography: Orhun Ülgen Works
Architectural Supervision: KAAT Mimarlık, caps.office
Construction Site Manager: Haluk Yılmaz
Project Start Date: 2020
Project End Date: 2020
Construction Start Date: 2021
Construction End Date: 2021
Building Plot Area: 7.100 m²
Total Construction Area: 470 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Sacit Arda Karaatlı

Lebriz Atan Karaatlı

Pınar Kesim Aktaş