Other Works
Similiar Projects

Extensa Bomonti Apartmanı

Swanke Hayden Connell Mimarlık, Extensa İstanbul tarafından Şişli, Bomonti'de bir konut yapısı tasarlanması için görevlendirildi.

Projenin amacı, imar planında blok yapılaşma ile sınırlandırılmış arsada, maksimum alanda optimum konut çözümleri geliştirirken, aynı zamanda da bölgedeki kentsel ve tarihi dokuya uyumlu, "yatay" bir yapı tasarlamaktadır.

İstanbul'un eski semtlerinden biri olan Bomonti'de bulunan arsa, konumu itibariyle iki farklı dokuyla çevrelenmiştir. Yapı, bu iki farklı dokuya cevap veren iki temel cephe karakterine sahiptir. Batı cephesi, ortasında Organik Pazar'ın konumlandığı panaromik bir açıklığa bakar. Batı cephesine yatay ve dinamik karakterini kazandıran, bu geniş ve önü açık alandır. Yapının doğu cephesi eski ve dar bir sokağa bakmaktadır. 70 metre uzunluğundaki bina cephesi, bu cadde üzerinde düşeyde daha küçük 'apartman blokları'na bölünerek, tasarımıyla çevredeki geleneksel konut formasyonuna gönderme yapar.

Sekiz katlı yapıda stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tiplerinden oluşan toplam 92 adet daire ve 9 adet dükkan bulunmaktadır. Yapının bu dükkanlar ile aynı hatta konumlanan, doğuda ve batıda olmak üzere iki adet bina girişi vardır.

Cephe kabuğu, yerel yönetmelik gerekliliklerinin üzerinde bir ısı yalıtımı sağlamaktadır. Isınma ve soğutma sistemleri merkezi olmakla beraber, her daireden bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. Böylelikle, binanın enerji verimliliği ve konfor şartları geliştirilmiştir. Güneşin yıl boyunca en yatay ve güçlü vurduğu batı cephesinde, güneş kontrolü için ek olarak ahşap panjurlar öngörülmüştür. Yapının orta noktasında planlanan düşey ışıklık ile, katlardaki ortak mahallere doğal ışık sağlanmaktadır. Bina cephesinde ise, doğal taş ve ısıl ahşap gibi doğal malzemelerin kullanımına önem verilmiştir.

Map
Details
Project Location: İstanbul
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Peyzaj Mimarlığı: Lal Bahçeleri
Interior Architecture: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Mechanical Project: OTM Mühendislik
Project Start Date: 2008
Project End Date: 2009
Construction Start Date: 2010
Construction End Date: 2011
Building Plot Area: 1.573 m2
Total Construction Area: 19.142 m2

Pin It
Architects

Steve Brown

Patrick Spears

Özge Saka
Contributing Architect(s)
Esra Doğan
Adlen Ayla Coşkun
Ayça Çolak