Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Dragos İkiz Ev Projesi

Arsa, peyzaj tasarımında eğime, dolayısıyla çevreye uyumlu bir şekilde teraslandırılmış, bu teraslı yapı bina kütlesinde de sürdürülerek, binanın ve peyzajın genel mimari karakterini oluşturmuştur.

Gerek bina bünyesindeki gerekse toprağa oturan teraslar, konutların Marmara Denizi manzarasına açılan açık ve yarı açık rekreasyon mekanlarını oluşturmaktadır. Peyzaj ve binanın birlikte ele alınışı malzeme kararları ile de desteklenmiş, bahçede kullanılan taş yer yer bina cephesine de taşınmıştır. Binanın iki farklı kullanıcı tarafından paylaşılıyor olması, kütlenin ve cephenin kurgulanmasında bir diğer önemli etken olmuştur. Bu noktada bina, bütünselliği bozulmadan iki özerk parçaya ayrılmaktadır. İki parçanın araziye oturduğu açılar farklılaştırılarak, gerekli mahremiyet sağlanmıştır. Açı farkından dolayı arada kalan kısım da, iki parçayı birbirinden ayıran ve yapının tüm teknik ihtiyaçlarının bünyesinde toplayan bir alan haline gelmiştir. İçeride ise teraslardan beslenen, olabildiğince optimum boyutlarda çözümlenmiş, sıcak bir ev ortamını barındırabilecek, engelli erişimine uygun iç mekanlar kurgulamak hedeflenmiştir.

Özetle, eğimli, tek bir arsa içerisinde hem bir arada hem de bağımsız olabilmenin imkanlarını değerlendiren, mütevazi iki konut biriminin birlikteliğidir

Künye
Proje Yeri: Kartal, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Güral İnşaat
Ana Yüklenici: Güral İnşaat
Statik Projesi: Fonksiyon Mühendislik
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Enkom Mühendislik
Tesisat Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 807 m2
Toplam İnşaat Alanı: 502 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ender Ergün

Eser Ergün

Alper Kılıç