Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tahincioğlu Holding Genel Merkez Binası

Ergün Mimarlık’ın uygulanan ilk yapısı, Kocaeli Çayırova’da bulunan Tahincioğlu Holding Genel Merkez Binası’nın inşaatı 2003 yılında tamamlandı. Yapı 2010 yılından beri Kraft Foods tarafından kullanılıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Tahincioğlu Holding’in genel merkezi olarak planlanan binanın genel mimarisi ve iç mekan kurgusu oluşturulurken, holdingin temsili kimliğini yansıtmak ön planda tutulmuştur. Yapı, birden çok şirketi tek bir yönetimle aynı çatı altında toplamaktadır. Bu sebeple planlamanın altyapısında bütünleyici, net ve merkezi özellikleri olan kare ve dairesel formlar mevcuttur. Bu bütüncül formlar yalnızca planlamayı örgütlemekle kalmaz, yapının geometrik bir heykel olarak ele alınışında araçtırlar. Kare prizma ve silindirik iki kütlenin çakışması ile oluşan kütledeki doluluk ve boşluklar binanın mimarisi ve iç mekan organizasyonundaki başrol oyuncularıdır.

Binanın giriş holü ve devamındaki iç boşluk, fonksiyonun gerektirdiği prestij algısını yaratır. Aynı zamanda sirkülasyonun koridorlaşmadan, merkezi bir yapıda ve ferah bir atmosferde çözümünü sağlar. Binanın ilk 7 katında planlanan ofisler, dairesel bir yerleşimle, panoramik olarak denize yönlenir. Son üç katında ise daha geniş mekanlara sahip yönetim birimleri ortogonal bir yapıda yer alır ve binanın en dış konturunu oluşturan prizmayı tamamlarlar. Silindirin ilk iki katta prizmanın dışına taşan masif kısmı ise hem biçimsel hem de işlevsel olarak kendini ayrıştırır. Seminer salonu ve bu salona ait destekleyici birimler bu kütle içerisinde planlanmıştır. Binanın önemli yapısal elemanlarından biri de 8 kat yüksekliğindeki taşıyıcı kolondur. Geometrik çakışmanın strüktürel bir sonucu olarak ortaya çıkan kolon, aynı zamanda oluşturduğu boşlukla birlikte yapının dışarıdan algılanışındaki simgesel değerini vurgular.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çayırova, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Tahincioğlu Holding
İç Mekan Projesi: CEDAŞ, Esat Özkan
Statik Projesi: Fonksiyon Mühendislik
Mekanik Projesi: Gürdal Mühendislik
Elektrik Projesi: Erde Mühendislik
Fotoğraf: Apo İçdağ
Proje Başlangıç Yılı: 1997
Proje Bitiş Yılı: 1998
İnşaat Başlangıç Yılı: 1999
İnşaat Bitiş Yılı: 2003
Toplam İnşaat Alanı: 10,000m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ender Ergün