Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

ODÜ Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi

ACE Mimarlık tarafından tasarlanan Ordu Üniversitesi Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi'nin inşaatı 2018 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Kütüphaneler giderek dijitalleşen dünya içinde kendi varlıklarını pekiştirerek, kültürel ve sosyal yaşantının bir parçası olmaya devam etmektedir. Özellikle üniversite kütüphaneleri akademik ortamın, kültürün yeşerdiği ve yaşantının beslendiği önemli üreteçler ve platformlar olarak kurum kimliğini ve kültürünü temsil eden yapılardır.

Ordu Üniversitesi Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi, yalnızca bir kütüphane binası olmaktan öte, kampüsün sosyo-kültürel yaşamının odak noktası olarak, akademik yaşamı zenginleştiren bir unsura dönüşmesi amacıyla tasarlanmıştır.

Kütüphanelerin temel mekanları olan süreli yayın bölümleri, kitap salonları, çalışma odaları gibi mekanlar birbirleri ve kullanıcılar ile olan ilişkileri anlamında sorgulanırken, bu ilişkilerin tutarlı ve işlevsel olması amacı doğrultusunda yorumlanmıştır. Zemin katta; daha hızlı şekilde ulaşılabilmesi hedeflenen ve hareketli bir sirkülasyona sahip, güncel süreli yayınlar, medyatek ve kırtasiye gibi bölümler çözümlenirken, birinci kata uzun süreli vakit geçirilmesi amacıyla, konulu kitap salonları ve grup çalışma odaları yerleştirilmiştir. Düşey sirkülasyon alanları bu mekanları birleştiren unsurlar olarak belirlenmiş, amfi formunda düzenlenerek sosyal etkileşimin arttırılması amaçlanmıştır.

Yapının kütle etkisi ise bu ilişkinin bir sonucu olarak şekillenmiştir. Güncel süreli yayınlar ve kafe, iç içe geçmiş mekanlar olarak kurgulanmış, kütle hareketiyle beraber bu bölümlerde de bir yarı-açık mekan tanımlaması hedeflenirken, aynı kütle hareketi giriş cephesini de tanımlar nitelikte oluşturulmuştur.

Okuma ve çalışma alanlarının verimliliğinin arttırılması açısından ışık konusu oldukça önemsenmiş, insan ölçeğinde tutulan pencereler ile doğal ışığın kontrollü bir biçimde girişi sağlanmıştır. Cephedeki sağırlığın ve şeffaflıkların oranı dengede tutularak, kütle hareketinin daha iyi okunması sonucu elde edilmiştir.

Günümüz problemi olarak, kütüphanelerin değerini kaybettiği algısını değiştirmek ve tam aksine, özellikle üniversite kütüphanelerinin sosyal yaşamın merkezinde yer aldığını göstermek adına, akademinin, çalışma kültürünün bir parçası olmayı başaran ve kampüs yaşamının merkez noktasına yerleşen, modern bir kütüphane yaratmak hedeflenmiştir.

Bu anlamda Çetinceviz ailesinin Ordu Üniversitesi’ne bağışladığı, ODÜ Emin Çetinceviz Merkez Kütüphane Binası, tam da bu misyonla tasarlanmış bir yapı olmanın ötesinde, hayır işi olarak bir binayı üniversiteye hibe etmek, üstelik oldukça modern bir mimari dili desteklemek, dekorasyonundan bilgisayar sistemine kadar bir kültür yapısını bütünüyle ele almak anlamında hem ümit verici hem de örnek olması gereken bir projedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ordu, Altınordu
Proje Tipi: Kütüphane
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Çetin İşletmeleri, Onur Taahüt
Ana Yüklenici: Özbek İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
İç Mekan Projesi: Escapefromsofa
Grafik Tasarım: Asena Köksal
Statik Projesi: Kınacı Mühendislik
Mekanik Projesi: Ünlü Mühendislik
Fotoğraf: ALTKAT Architectural Photography , Film Baker Fotoğraf Stüdyosu
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 5,949 m²
Toplam İnşaat Alanı: 5,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Orçun Ersan

Nilgün Deniz

Uğur Furtana

Gerta Ajazi

Esra Bor
Yardımcı Mimar(lar)
Sedef Yıldız