Other Works
Similiar Projects

Atakent Spor Kompleksi

Atakent Spor Kompleksi, Ankara İncek'te, toplam 27.000 m2 içeren iki bitişik parsel üzerinde yer almaktadır.

Arazi, ana yola cepheli üst kottan başlayıp, ait olduğu kooperatif arazisini boydan boya kat etmektedir. Parselin ortasında yer alan "vadi"nin iki ucu arasında 30-35 m kot farkı bulunmaktadır.

Proje toplamda 13.000 m2 inşaat alanına sahiptir. Açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness salonları gibi sportif kullanımlar, alışveriş merkezi, café, restaurant, kuaför, eczane, kreş, sosyal kulüp, oda sinemaları, vb. içeren proje ile, hem ana giriş mekanını tanımlamak hem de üst ve alt kotlar arasında güçlü mekansal bağlantı kurmayı amaçlamaktadır.

Ortası vadi ile çukur olan arazi, mevcut yapısı ile "güçlü bir mekan oluşturmaktadır". Proje, yapısal ve bitkisel olarak, topografyanın bu dramatik yapısını vurgulacak şekilde, arazide eksik kalan kısımları tamamlama, boşlukları doldurma yaklaşımı ile ele alınmıştır.

Proje, alt bölümde, arazinin ortasındaki lineer oyuğa yerleşmiş, ana yola bakan üst bölümde ise, arkadlı bir "meydan" ve dükkanlar ile "kentsel bir karakter"/ "toplanma odağı" sunmaktadır. Yapının, kooperatif konutlarına bakan kenarı, "dev bir merdivenin basamakları" gibi alt kotlara inip, çeşitli kotlar arasında "yatay ve düşey bir dolaşım aksı" olarak işlev görmektedir.

Diğer kenarda, komşu parsel sınırında yer alan istinat duvarı, "Yeşil Duvar" tasarımın önemli bir elemanı olmuştur. Araziyi boydan boya kat eden bu duvar, bir peyzaj elemanı olarak, "yaya yolu", "bakı terasları", "tribünler"e dönüşmektedir. Kapalı Yüzme Havuzu mekanındaki "botanik bahçesi" de bu duvarın bir devamıdır. "Monoblok" karakterdeki yapının tamamı, üzerinde yer aldığı ve doldurduğu boşluktaki toprağın rengine uygun doğal taş ile kaplanmıştır. Cam ve metal kullanılan diğer malzemelerdir.

Map
Details
Project Location: Ankara
Project Type: Sports Hall
Employer: SS Atakent KYK
Consultant: Ferhan Teber
Interior Architecture: Semra Teber Yener
Structural Project: Danyal Kubin
Mechanical Project: Melih Özüner
Electrical Project: Kemal Güravşar
Project Start Date: 2005
Project End Date: 2007
Construction Start Date: 2008
Construction End Date: 2010
Building Plot Area: 27.000 m2
Total Construction Area: 13.000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Semra Teber Yener
Contributing Architect(s)
Figen Yücel