Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Asma Bahçeler Konut Sitesi Tanıtım ve Satış Ofisi

2011 yılında OİB Teknik Endüstri Meslek Lisesi ile İşveren Ödülü'nü kazanan mimarlar Dürrin Süer ve Metin Kılıç tarafından tasarlanan Asma Bahçeler Konut Sitesi Tanıtım ve Satış Ofisi İzmir Narlıdere'de yer alıyor.

İzmir, Narlıdere'de, arazi eğimin %50 seviyelerine çıktığı bir alanda, alışılmış çözümlerin dışında farklı bir yaklaşımla hayata geçirilen bir projenin tanıtım ofisi olarak planlanan yapı, bulunduğu çevre ile yarattığı gerilim ile dikkat çekmek üzere kurgulandı. Gecekondu bölgesinin dönüşümü ile karakter kazanan bölgede konumlanan yapının inşaatı 20 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Minimum hafriyat yaparak yapıyı yerleştirmenin öncelikli olması, geçici bir yapının doğal topoğrafyada kalıcı bir değişiklik yapmadan yer alması ana tasarım ilkesi olarak benimsendiği yapı, arsasına teğet geçerek konumlandı. Yapının işlevini gerçekleştirmesinin ardından kaldırılması düşünülüyor.

Yapı, aynı zamanda tanıtımı yapılan projenin çeşitli detay ve malzemelerinin denendiği bir platformdur. Bu yönüyle yüklenici firmanın yöntemlerini test imkânı sağlamış aynı zamanda ziyaretçilerine projeyi ve kullanılacak malzemeleri yerinde deneyimle imkanı sunmuştur.

İçinde yer alan işlevlere göre şekillenen yapı, 3 benzer kütlenin farklı açılara yönelen tekrarı ile biçim kazanıyor, deniz ve vadi manzarasına yönelerek manzarayı iç mekânın önemli bir bileşeni kılması, yapıyı saran ahşap güneş kırıcıların yarattığı ışık oyunları keyifli bir iç mekân deneyimi sunuyor. Ziyaretçileri bir mekânın içine girmenin ötesinde konumlandığı vadinin üzerine çıkmış hissine kapılması sağlayan yapı neredeyse tamamen cam duvarlardan oluşuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Narlıdere, İzmir
Proje Tipi: Satış Ofisi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Tanyer İnşaat
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 134 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Metin Kılıç

Dürrin Süer