Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Lafarge Dalsan Alçı Levha Fabrikası

Lafarge Dalsan Alçı Levha Fabrikası'nın tasarımı konvansiyonel fabrika tasarımlarından başka türlü tasarlama olanaklarını değerlendirmiş olan bir örnektir.

Tasarımın yere ve imgeye karşı geliştirdiği başlıca iki sorumluluk olduğu açıkça görülmektedir. Birincisi; var olan resmin parçası olmak yerine içinde bulunduğu çevreye ayna tutarak, farklı tasarımsal duruşla, bölgenin süregelen fiziksel yapılanmasının niteliğinde belirleyici olmayı seçmektedir. İkincisi; biçimin işlevini vurgulamaktır. Bu amaçla, yapının tasarımsal niteliklerini ortaya koyarken biçim, kitle ve yüzey, program, konstrüksiyon, işlev, anlatım dili, ekonomik, ekolojik, etik sorumluluklar için gerekli olmayan tüm unsurlardan arındırarak mimari imgesini durulaştırmaktır. Duruluk mimari imgenin yalın ancak içinde sonsuz seçenekler barındıran, kolay okunabilir, ve güçlü iletişim niteliklerini anlatmaktadır.

Tek temel bileşenin tekrarı ile elde edilen kitlesel biçimlenmede üreten/yöneten hiyerarşisi ortadan kaldırılmıştır. Program yorumu ile mekânsal kurguda tüm çalışanlar üretim sürecinin bir dişlisi olarak benimsenmiştir. Böylece tasarımsal içerik bütünleştirilmiş ve bu yapının mimari imgesi ile ifade edilmiştir. Fabrikanın duru imgesi biçimsel nitelikleriyle olduğu kadar biçimin inşasını olanaklı kılan taşıyıcı sistemi ve biçimi adeta pürüzsüzleştiren yüzey kaplamasıyla da dikkat çekmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Fabrika
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İşveren: Dalsan Alçı Sanayi ve Tic. AŞ
Ana Yüklenici: Damsan Makina AŞ
Peyzaj Mimarlığı: AZAKSU Mimarlık
Statik Projesi: Atak Mühendislik
Mekanik Projesi: YMT Mühendislik
Elektrik Projesi: Özay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 47.532 m²
Toplam İnşaat Alanı: 34.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Adnan Aksu

Zehra Aksu