Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Hayattepe Özak Konut Projesi

Özak GYO konut projesi Bayrampaşa ilçesinde yoğun kamusal kullanıma sahip yerleşimlere komşu bir parselde konumlanmıştır.

Özak GYO konut projesi Bayrampaşa ilçesinde yoğun kamusal kullanıma sahip yerleşimlere komşu bir parselde konumlanmıştır.

Proje alanı yüksek kotlarda güneye doğru şehir ve devamında deniz manzarasına, doğuya doğru Haliç ve devamında Galata, güneydoğuya doğru ise tarihi yarımada ve Boğaziçi üzerinden Kadıköy manzarasına sahiptir. Bu nedenle konut bloklarının yerleşim ve açıları bir diğerinin manzarasını kesmeyecek şekilde planlanmıştır.

Dik üçgene yakın bir forma sahip proje arazinin 3 köşesine yerleşen her biri üçgen forma sahip 3 konut bloğu vardır.

Blokların üçgen tasarımı sayesinde köşelerde boşlukla sonlanan kat bahçeleri düzenlenmiş, bu da blokların kütle etkisinin azalmasına katkı sağlamıştır. Her katta cephe ortalarına kadar devam eden balkonlar ile oluşturulan yatay bantlar ile de bu tasarım kararı desteklenmektedir.

Yatay bantların kent ölçeğinde uzaktan bakıldığında verdiği zarif silüet, bloklara yaklaşıldığında ise geçirgen yapısı sayesinde insan ölçeğine olabildiğince yaklaşması, peyzaj alanlarında da yaya ölçeğinde görsel bir devamlılık sağlanması hedeflenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bayrampaşa, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: ÖZAK GYO
Ana Yüklenici: İnter Yapı
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 31,828 m2
Toplam İnşaat Alanı: 95.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gökhan Aktan Altuğ

Müge Eker Eryayar

Hakan Özbek

Duygu Temel Oralkan

Deniz Düvenci

Serdar Kızıltaş

Özgül Akat

Gülen Yıldız